גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צווי הזימון גוברים על הירידה ההיסטורית באבטלה: טראמפ לא מפסיק לספק תחמושת לאופוזיציה

בימים כתיקונם, ירידה היסטורית באבטלה הייתה מספיקה לכל נשיא להבטיח לעצמו כהונה נוספת בבית הלבן ● אבל במקום להתפעל, האמריקאים שמעו שצווי זימון נחתו בכניסה לבית הלבן, והקרב על גורל נשיאותו של טראמפ נכנס אל שלב חדש וקריטי ● האם זה מה שהוא רצה, או שזה פשוט ככה יצא?

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס
דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

יום שישי היה יכול להיות מושלם בבית הלבן של דונלד ג'יי. טראמפ. בבוקר הגיעה הסטטיסטיקה החודשית של לשכת העבודה, עם נתוני תעסוקה פנומנליים. האבטלה בארה"ב פחתה ל-3.5%.

שום נשיא חי לא התנסה בשכמותה. צריך לחזור אל שנות ה-60, כמעט חמש שנים לפני משבר האנרגיה העולמי, כדי להיתקל בנתון הזה. עם נתונים כאלה נשיאים מתמודדים על כהונה שנייה ומנצחים בהליכה.

אחר הצהריים באה הידיעה מבית המשפט העליון, שתשעת שופטיו הסכימו לדון בערעור על חקיקה מחמירה להגבלת הפלות מלאכותיות במדינת לואיזיאנה. להסכמה הזו יש כנראה פירוש אחד: הרוב הימני החדש בבית המשפט (בזכות שני שופטים שמינה טראמפ) שוקל לסמוך את ידיו על צמצום דרסטי של זכות האישה להפלה.

על צמצום הזכות הזו נאבק הימין הנוצרי זה 45 שנה ויותר. ניצחון בבית המשפט העליון יניב אקסטזה של הימין הזה - לצד הכרת טובה עמוקה לטראמפ. עשרות מיליונים יביעו לו את התודה הזו בקלפי, ויחזקו בזה את סיכוייו לנצח בנובמבר 2020.

לשון אחר, הקלפים בחפיסתו של הנשיא הם כל כך טובים עד שאין כל סיבה להניח שהוא לא יחזור וייבחר. אבל אם כך, מדוע כמעט כל הסקרים מראים שהפופולריות שלו פוחתת, והטוענים העיקריים של האופוזיציה לנשיאות נהנים מיתרון סולידי? ומדוע הנשיא מתגונן וצועק ומגדף בקצב עוד יותר תכוף מאשר כרגיל?

במקום לדבר על עבודה ועל גרידה

התשובה היא שדונלד טראמפ, מהיותו להוט להבטיח את ניצחונו, הצליח להקיף את עצמו בשדה מוקשים. הנשיא, היכול לטעון שהוא העניק לאמריקה את הכלכלה הטובה ביותר זה שני דורות, נאלץ להתגונן עכשיו מפני האשמות שהשתמש לרעה בכוחו, והפר את שבועת האמונים שלו. ההאשמות האלה מסתבכות והולכות, ומספר האנשים המעורבים בהן גדל והולך. במקום לדבר על התעסוקה, או על העוברים העומדים להינצל מגרידה, אמריקה מדברת על אימפיצ'מנט.

אפשר כמובן לטעון שאימפיצ'מנט מעניין רק את הפוליטיקאים ואת העיתונאים בוושינגטון. אבל הטענה הזו מתקשה להתיישב עם ממצאי הסקרים. אפשר לטעון שכל הסקרים מזויפים, או מוטים, או שגויים. אפשר גם לבלות חופשות בגלקסיה רחוקה. אבל כאן, על כדור הארץ, דונלד טראמפ נלחם על חייו הפוליטיים במידה שפשוט לא הייתה נחוצה לו.

מה למדנו מריצ'רד ניקסון

חוויית האימפיצ'מנט נכרכת בזיכרוננו בשמו של ריצ'רד ניקסון, הנשיא ה-37 של ארה"ב. הוא אמנם לא עבר את מלוא התהליך, זה המתחיל בהגשת כתב אישום מצד בית הנבחרים ומסתיים במשפט הדחה בסנאט. הוא התפטר לפני שהיה סיפק בידי מליאת בית הנבחרים להצביע על המלצה של ועדת המשפטים להאשים את הנשיא בניסיון לשבש את הליכי החקירה בפרשת ווטרגייט.

אבל ניקסון התפטר כי הוא ידע שהפור נפל. הראיות היה כה חותכות עד שהרשעתו בסנאט הייתה עניין פורמלי, בייחוד מפני שלדמוקרטים היה אז רוב ניכר, 56 מתוך מאה. 67 נחוצים להרשעה, והסתמן שיימצאו די רפובליקאים כדי להצביע נגד ניקסון. במקום להפוך לנשיא הראשון בתולדות ארה"ב שיודח בבושת פנים, ניקסון החליט להיות הנשיא הראשון שיתפטר.

זו אגב אינה משוואת הכוחות הנוכחית. כיום, לרפובליקאים יש רוב בסנאט (53), ואין כמעט שום סיכוי שדי רפובליקאים יערקו כדי להדיח את הנשיא. אנחנו מזכירים את ניקסון מסיבה אחרת: הוא לא היה זקוק לפריצה המרושלת, שנאמניו ארגנו אל משרדי המפלגה הדמוקרטית בבניין ווטרגייט בוושינגטון, בקיץ 1972. הפריצה נועדה למצוא חומר מזיק על מועמד הדמוקרטים לנשיאות, הסנאטור ג'ורג' מקגאוורן. אבל מגאוורן לא איים כלל על מעמדו של ניקסון. לנשיא היה יתרון עצום ממדים בדעת הקהל. בסופו של דבר הוא קיבל 60.7% מן הקולות. מגאוורן קיבל 37.5%. זו הייתה אחת התבוסות האיומות ביותר, שנחל מועמד כלשהו לנשיאות בתולדות ארה"ב.

ניקסון אגב לא אישר מראש את הפריצה. הסתבכותו החוקית הייתה תוצאה של ניסיון חיפוי לאחר מעשה. אבל קשה להתחמק מן האירוניה: נשיא שניצח ב-49 מ-50 המדינות של ארה"ב נפל מפני שעוזריו שיגרו פורצים מדרגה ג' למשרד לא חשוב בשליחות מיותרת.

אם הוא התאמץ יותר מדי?

משהו מעין זה, אם כי לא לגמרי, קרה לטראמפ. החשש שהקרקע האלקטורלית עומדת להישמט מתחת לרגליו מפעם בו מיום נשיאותו הראשון. הוא נבחר אף כי הפסיד במניין הקולות הארצי בהפרש של שלושה מיליון קולות. שינוי קטנטן היה מכניס לשם מישהי אחרת.

מאז, הוא גמר אומר להוכיח שניצחונו לא היה תאונה. הוא התחיל את מערכת הבחירות ל-2020 ביום השני של כהונתו, בינואר 2017, הלכה למעשה. עוד לפני שדמוקרט כלשהו הכריז על מועמדותו, הוא כבר חרש את אמריקה בעצרות בחירות ובנשפי התרמה. נראה בעליל שהוא התאמץ קצת יותר מדי, אם הצליח לספק ליריביו את התחמושת היחידה היכולה לעזור להם להוריד אותו מן השלטון.

וכך, ביום שישי שבו פחתה האבטלה ל-3.5% שמעה אמריקה שסיעת הרוב הדמוקרטית בקונגרס הוציאה צווי זימון נגד הבית הלבן עצמו בתביעה שימציא לה לאלתר מסמכים. לכל אחד משני בתי הקונגרס יש הסמכות להוציא צווי זימון, והתחמקות ממילויים היא עילה להליך משפטי.

הנשיא מסרב להיענות לצווים האלה בטענה נוהלית. הדמוקרטים מזהירים שעצם סירובו הוא עילה לכתב אישום נפרד על שיבוש הליכים. וכך, הנשיא המואשם שהפר תחילה את החוק בבקשת עזרה מממשלה זרה נגד יריב פוליטי, עומד למצוא את עצמו במלחמת גוג ומגוג עם חצי הקונגרס.

אולי זה מה שהוא רוצה, מפני שהוא חושב כי רק עימות, קיטוב וזיקוקי דינור ינחילו לו ניצחון. אבל במהלך השבת נודע שבשיחה פרטית עם צירי קונגרס רפובליקאים הוא ניסה להתנער מאחריות לשיחת הטלפון שלו עם נשיא אוקראינה, שהתחילה בסוף יולי את מחול השדים. מה רוצים ממנו, הוא בסך הכול נענה להפצרה משר האנרגיה שלו, ריק פרי, שביקש ממנו לדבר עם האוקראינים על איזה פרויקט גז משותף. אלמלא התבקש ואלמלא נענה בכלל לא הייתה שיחה. הייתכן שהוא מתחרט? יתר על כן, הייתכן שהוא יביע חרטה? אין בוושינגטון אדם אחד המאמין בזה.

הוא מוסיף ללפות את מפלגתו בגרונה. הרפובליקן היחיד המעז להמרות את פיו הוא מועמד המפלגה לשעבר לנשיאות משנת 2012, מיט רומני, כיום סנאטור מטעם מדינת יוטה. הוא גינה בפה מלא את קריאת טראמפ מסוף השבוע שעבר למשטר הקומוניסטי בסין להצטרף אל אוקראינה בחקירת עסקיה של משפחת ביידן.

אתמול אחה"צ השיב טראמפ עלי טוויטר. הוא קרא לרומני "נאד נפוח" (pompous ass), וחתם בהשטאג חדש, "אימפיצמ'נט לרומני". לרומני. כך ייעשה לאיש, או לאנשים, שהמלך אינו חפץ ביקרם. 

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://www.globes.co.il/news/יואב_קרני.tag. ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

ראש הממשלה בנימין נתניהו, נואם בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שעות לפני משפט נתניהו: הממשלה ה-35 תתכנס היום לראשונה

על סדר היום בישיבת הממשלה יובא לאישור הרכב הקבינט הביטחוני-מדיני ● בנוסף, יוחלט בישיבת הממשלה להרחיב את תקציב 2020 ב-14 מיליארד שקל, סכום המיועד להתמודדות עם משבר הקורונה

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

רוב בלי אישור: פתאל לא קיבלה אישור לדחיית ההתניות הפיננסיות

כ-96% ממחזיקי סדרה ג' ו-61% מהמחזיקים בסדרה ב' הצביעו בעד דחיית הפעלת הקובננטים שקשורים לרווחיות ● דוד פתאל: "בימים הקרובים נקיים שיחות עם המשקיעים ונתאם הצבעה נוספת שאותה אני מקווה יאשרו ברוב קולות. ניצנים של התאוששות כבר נראים במרבית המדינות בהן אנו פועלים. בישראל לדוגמא צפוי לנו חג שבועות מוצלח מאוד ובחודש יוני מלונות הנופש שלנו צפויים לתפוסות של למעלה מ-60%"

אסי (אסא) לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הכירו את מנכ"ל חברת האנרגיה הירוקה ששווה פי 4 מקבוצת דלק

עקב משבר הקורונה נשבר בישראל השיא בייצור חשמל ממקורות אנרגיה "ירוקים" ● החברות בתחום נהנות מהייפ מתמשך, הבולט לנוכח קריסת מניות האנרגיה המסורתית ● "קשה להתחרות במחיר ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות", אומר ל"גלובס" אסי לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: קמפיין הדה-לגיטימציה של נתניהו נכשל

מאז הגשת כתב האישום בתיקי האלפים, התחלנו לשמוע את בנימין נתניהו, בעיקר דרך כוחות פרוקסי, מפליא בביקורות על בית המשפט ועל הרכב השופטים שדן בעניינו ● רק לפני חצי שנה נתניהו התגאה שאין לו שום ביקורת על מערכת המשפט ● מה שהשתנה הוא מצבו המשפטי של נתניהו

יניב אבדי, מייסד-שותף בבטא פייננס / צילום: אייל פרידמן

שוק המימון החוץ-בנקאי חטף מכה קשה: האם הוא יתאושש?

יניב אבדי, שותף-מייסד בחברת בטא פייננס, ותומר ששון, אנליסט בחברה: גיבוי מצד משרד האוצר על הלוואות חדשות שיינתנו בתקופת המשבר, והקלות רגולטוריות מצד הרשות לניירות ערך או המפקח על שוק ההון, יכולים לאושש את הענף

בניין מלמ תים בפתח תקוה / צילום: בר אל

פסק בוררות יקטין ב-9 מיליון שקל את רווחי מלם תים

הפסק נוגע להסכם מ-2008, להקמת מערכת "שער עולמי" לאגף המכס והמע"מבמשך כ-3 שנים ובהיקף של כ-120 מיליון שקל, שבהמשך הוארך והורחב ל-175 מיליון שקל ● הסכום יקוזז מרווחי הרבעון הראשון השנה, ולטענת החברה קיים לה כיסוי ביטוחי בגינו

האחים צביקה ויוסי ויליגר, בעלי ויליפוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הזניקה את מכירות ויליפוד, אך פגעה בתיק ההשקעות

חברת המזון רשמה הפסד של כ-18 מיליון שקל בתיק ההשקעות ברבעון הראשון ● תרשום את החברה הבת, ויליפוד אינטרנשיונל, למסחר בת"א

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בעליות; על בד זינקה ב-31% לאחר הדוחות

מחזור המסחר הסתכם בכ-812 מיליון שקל ● עליות בולטות נרשמו במניות פרשמרקט, אלוני חץ, קמהדע , אלקו ופוקס ● לאומי: "בנק ישראל צפוי, במסגרת הודעת הריבית השבוע, לשוב ולהעלות את תחזית הצמיחה לשנת 2020 ולהפחית את היקף הירידה הצפויה בתוצר"

דונלד טראמפ. לתדהמת אמריקה, ובניגוד לחוקה, הוא הכריז כי הוא חופשי לאכוף את רצונו על 50 המדינות / צילום: Evan Vucci, Associated Press

טראמפ שוקל הקמת ועדה שתבדוק הטיה אנטי ימנית במדיה חברתית

"השמאל הקיצוני מחזיק בשליטה מלאה בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וגוגל", צייץ טראמפ ב־16 במאי, והוסיף שהממשל שלו "פועל כדי לתקן את המצב הלא חוקי הזה"

תיאטרון בית ליסין  / צילום: פרטים אדריכלים

ללא הפסקות ועם מדידת חום בכניסה: זהו מתווה ההצגות והמופעים

החל מתאריך 14 ביוני ישובו הצגות התיאטרון והמופעים. כך סיכמו הערב שר הבריאות אדלשטיין ושר התרבות טרופר ● עוד על פי המתווה תפוסה מקסימלית של 75%, רכישת כרטיסים באופן מקוון בלבד והפרדה של כסא אחד ● ומה נקבע באשר למוזיאונים?

רכבת ישראל / צילום: יח"צ

דחייה נוספת בהפעלת הרכבת: תחזור לפעילות רק בעוד שבועיים

הרכבות ישובו לפעילות מלאה ב-8 ביוני ● עם זאת, כבר מסוף השבוע קיבולת האוטובוסים תעלה ל-75%

פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי בנק הפועלים / צילום: איל יצהר, גלובס

ליידרמן: "המתיחות בין ארה"ב לסין צפויה להתעצם במהלך השנה ולהפוך לגורם תנודתיות דומיננטי בשווקים"

ארה"ב עשויה להגביל מסחר של חברות סיניות בוול סטריט, ולצד זאת המהומות בהונג קונג לא מוסיפות על יחסי הסחר שבין סין לארה"ב ● פרופ' ליאו ליידרמן: "האפשרות שחלק מהחברות הסיניות הנסחרות בארה"ב יצטרכו להימחק מהמסחר שם היא ממשית"

סבסטיאן קורץ/ צילום: רויטרס

קרע באיחוד האירופי: "ארבע החסכניות" נגד צרפת וגרמניה

קאנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ מוביל את ההתנגדות להצעת צרפת וגרמניה, לפיה תוקם קרן שיקום לנזקי משבר הקורונה שתמומן ע"י גיוס חוב משותף של כל חברות האיחוד האירופי ● הולנד, אוסטריה, דנמרק ושבדיה יצאו רשמית נגד המהלך: "לא נסכים לאיחוד המבוסס על חובות"

דרור שרון, מנכ"ל מגל / צילום: איל יצהר, גלובס

פימי מנצלת צלילה של 40% במגל כדי להכפיל את החזקותיה

פימי הגישה הצעת רכש בהיקף של עד 26 מיליון דולר למניות החברה הביטחונית, כדי להגדיל את החזקותיה מ-42% ל-80% מהמניות

סניף איקאה חדש באשתאול / צילום: יח"צ

למרות משבר הקורונה: איקאה פותחת היום חנות שישית בישראל

היקף ההשקעה בהקמת חנות איקאה באשתאול נאמד ב-390 מיליון שקל, והיא תשתרע על כ-25 אלף מ"ר

חממה לגידול קנאביס/ צילום: shutterstock א.ס.פ.קריאייטיב

איבדו אמון? למה משקיעי הקנאביס בתל אביב לא מתרגשים מקבלת אישור הייצוא המיוחל אחרי שנה וחצי

המניות שקפצו עם אישור הייצוא על ידי משרד הכלכלה לפני שבועיים, מחקו את רוב העליות ● הסיבות: עדיין דרושים אישורי משרד הבריאות, האיחוד האירופי והמדינות המייבאות ● כעת השוק מחכה לראות אם המשלוחים ממריאים בפועל

 ג'יבלי מאייר את משפט נתניהו / צילום: חן מענית, גלובס

כך תופסים את הרגע הנכון: מאייר "גלובס" גיל ג'יבלי בטור מיוחד

במעל שלושים שנות עבודה ב"גלובס", המאייר גיל ג'יבלי זכה לאייר מהשטח את המשפטים הגדולים של השנים האחרונות ● איך מתכוננים למשפט, מה החששות הכי גדולים ומי ביקש את האיור שלו מבית המשפט?

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

גדעון המבורגר / צילום: תמר מצפי

הראל תייצג בישראל את חברת הביטוח הסינית TPRe

מבחינת הראל מדובר בהסכם בלעדיות ראשון עם גוף ביטוח סיני גדול, שיתווסף לשורת הסכמי שיתוף פעולה גלובאליים שיש לקבוצה, "עם יותר מ-14 תאגידי ביטוח בינלאומיים

נאות אפקה / צילום: Ori~

ועדת הערר ת"א דחתה תוכנית להקים מבנה של 11 קומות בתמ"א 38 בנאות אפקה

הוועדה קבעה כי כדי לקבל תוספות של זכויות בנייה מעבר למקובל במסגרת תמ"א 38, צריך לנמק תכוני משמעותי וכבד-משקל ● עוד קבעה כי במקום ניתן להקים מבנה של 9 קומות בלבד