גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"לדמוקרטים אובססיה מטורפת עם הליך האימפיצ'מנט הלא לגיטימי"

טראמפ מגיב בזעם על הצבעת בית-הנבחרים היום שקבעה מתווה פורמלי להליך האימפיצ'מנט נגדו ● אין כמעט ספק שבית-הנבחרים יגיש כתב אישום נגד נשיא ארה"ב ● מסתמנים סדרים בחומת התמיכה בטראמפ בסנט ● פרשנות

הנשיא טראמפ  / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס
הנשיא טראמפ / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס

 

עכשיו זה רשמי: בית-הנבחרים אישר היום (ה') מתווה פורמלי להליך האימפיצ'מנט נגד דונלד טראמפ. בכך התניע הרוב הדמוקרטי בבית את המנגנון שיהפוך את הקבלן לשעבר ממנהטן לנשיא השלישי בתולדות ארה"ב שבית-הנבחרים יגיש נגדו כתב-אישום בגין "עבירות ופשעים חמורים" (high crimes and misdemeanors), כמפורט בחוקה.

השניים הקודמים היו אנדרו ג'ונסון, הנשיא ה-17, וביל קלינטון, הנשיא ה-42; ריצ'ארד ניקסון, הנשיא ה-37, ששימש מטרה להליך אימפיצ'מנט, העדיף להתפטר לפני השלמת החקירה כדי לחמוק מהחרפה.

המתווה אושר ברוב של 232 קולות (231 דמוקרטים ועצמאי אחד) לעומת 196 קולות (194 רפובליקאים ושני צירים דמוקרטים מאזורי בחירה שבהם יש רוב לתומכי טראמפ). אלה, פחות או יותר, יהיו יחסי הכוחות גם בהצבעה הסופית בבית-הנבחרים, בעוד חודש, חודשיים, על ההחלטה הגורלית: להגיש כתב אישום נגד טראמפ או להתקפל ברגע האחרון. נראה אפוא שנשיא ארה"ב לא יוכל לחמוק מהכלימה ההיסטורית של אימפיצ'מנט, אם כי אין שום ודאות שהדבר יוביל להדחתו (ועל כך בהמשך).

פחות מ-24 שעות נמשכה חגיגת החיסול של אבו באקר אל בגדאדי. אם דונלד טראמפ קיווה שהמבצע ישנה את הדינמיקה של הליך האימפיצ'מנט שמתנהל נגדו בבית-הנבחרים, הוא טעה. עכשיו ברור, יותר מאשר אי פעם, שאת רכבת האימפיצ'מנט כבר אי אפשר לעצור.

והחיסול, בהערת אגב, לא תרם לחיזוק מעמדו של טראמפ בקרב הבוחרים. סקר של "וושינגטון פוסט" ו-ABC, שמתפרסם הערב, מראה כי 54% מהאמריקאים סבורים שטראמפ צריך לקבל אשראי רב, או אשראי מסוים, לחיסול הטרוריסט. אפילו 40% מהדמוקרטים מוכנים לתת לו את האשראי הזה. אבל רק 44% מהנשאלים אמרו שטראמפ הוא "מנהיג חזק" בהשוואה ל-48% שסברו כך בתחילת השנה. 54% לעומת 28% אמרו שטראמפ גורע מכבודה של ארה"ב בעיני העולם.

טראמפ והרפובליקאים הגיבו בזעם על קביעת המתווה הפורמלי של הליך האימפיצ'מנט, למרות שבשבועות שחלפו הם תקפו בהתמדה את הדמוקרטים על העדרו של מתווה כזה וטענו שבלעדיו החקירה לקראת אימפיצ'מנט שמנהל בית-הנבחרים נעדרת לגיטימיות.

בהודעה של הבית הלבן הערב נאמר, כי לדמוקרטים יש "אובססיה מטורפת עם ההליכים הבלתי לגיטימיים של האימפיצ'מנט נגד הנשיא".

"מדי יום בוחרים הדמוקרטים לבזבז זמן על הונאת האימפיצ'מנט הזו - מאמץ חד-מפלגתי בוטה להרוס את הנשיא", נאמר בהודעה. טראמפ עצמו צייץ היום בחשבון הטוויטר שלו: "ציד המכשפות הגדול ביותר בהיסטוריה האמריקאית".

ובדיון שקדם להצבעה היום אמר ראש סיעת המיעוט הרפובליקאי, קוויין מקארתי: "הדמוקרטים מנסים לטפול אימפיצ'מנט על טראמפ מפני שהם פוחדים ממנו ואינם מסוגלים להביסו בקלפי. לעמיתיי הדמוקרטים אומר זאת: החזירו לעם את הכוח שנטלתם ממנו. הניחו לאזרחים לבחור את המנהיג הבא של העולם החופשי. היצמדו לעקרונות החוקה. אל תגרעו מהדמוקרטיה שלנו באמצעות התערבות בבחירות מוושינגטון".

המתווה החדש יפתח את שימועי האימפיצ'מנט לציבור ולמצלמות הטלוויזיה והאזרחים יוכלו לקבל מידע מיד ראשונה מה בדיוק התרחש בשיחתו המפורסמת של טראמפ עם נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי ב-25 ביולי השנה - העילה המרכזית של הליך האימפיצ'מנט.

על פי עדויות שדלפו מהבית הלבן, ושחוזקו בעדויות בשימועי האימפיצ'מנט , ניסה נשיא ארה"ב לסחוט מבן-שיחו הצהרה פומבית שאוקראינה תחקור "מעשי שחיתות" של ג'ו ביידן ובנו האנטר, ששירת בדירקטוריון של חברת אנרגיה אוקראינית בתקופה שבה היה אביו סגנו של ברק אובמה. למעשה, טראמפ הורה להשעות מתן סיוע חיוני לאוקראינה כדי להדגיש את חוזק ידו ולאותת לקייב לשתף פעולה עם ממשלו, כלומר ללכלך על הביידנים בפומבי.

ג'ו ביידן מוביל את רשימת המתמודדים הדמוקרטים על מועמדות מפלגתם בבחירות לנשיאות ב-2020, ויש סיכוי יותר מסביר שהוא ירוץ נגד טראמפ. הדמוקרטים אומרים שטראמפ שאף להתנקש בחייו הפוליטיים של ביידן ובכך הוא ניצל לרעה את סמכויותיו כנשיא. כתב האישום נגד הנשיא עשוי לכלול גם סעיפי אישום אחרים בגין מאמצי הממשל לסכל את מאמצי בית-הנבחרים לחקור את הפרשה, ואולי גם בגין מעידות אחרות, ידועות או בלתי ידועות בשלב זה.

שוק ההימורים המקוון מעריך שיש הסתברות של 79% שבית-הנבחרים ינחית סטירת אימפיצ'מנט על לחיו של טראמפ, על-פי אתר ההימורים הפופולרי פרדיקטאיט (PredictIt), נכון ליום ד' בערב. אתר הסטטיסטיקה הפוליטית "538" קובע ש-49.1% מהאמריקאים תומכים באימפיצ'מנט, 43.5% מתנגדים, על פי מדד שקלול כל הסקרים שמופיע באתר. מזווית אחרת: 53.1% תומכים בהשקת הליך האימפיצ'מנט; 48.1% תומכים באימפיצ'מנט ובהדחה אפשרית של טראמפ.

והלך הרוח הזה משתקף בשיעור התמיכה הציבורית בנשיאותו של טראמפ: על-פי "538", נכון ליום ד' בערב, 54.1% מהאמריקאים אינם מרוצים מטראמפ, 41.1% - מרוצים. הנתונים האלה מעניקים רוח גבית לקמפיין האימפיצ'מנט, אך לא כך היה המצב בתחילת התהליך. שיעור המתנגדים לאימפיצ'מנט היה גדול משיעור התומכים. דמוקרטים ללא מעטים, ובראשם ננסי פלוסי, יו"ר בית-הנבחרים, חששו שהם שוחים נגד הזרם הלאומי.

אבל ההדלפות הבלתי פוסקות על התנהלותם של טראמפ ואנשיו בפרשת אוקראינה הפכה את הקערה על פיה. שיעור התמיכה הציבורית בתהליך האימפיצ'מנט עלה בהדרגה. העובדה שבית-הנבחרים של ארה"ב מושיב נשיא מכהן על כס הנאשמים ועומד להדביק לו כתב אישום פורמלי היא הישג דמוקרטי גדול וצפרדע ירוקה שטראמפ יתקשה מאוד לבלוע. בעיניו הוא לא לוזר.

טראמפ טוען ששיחתו עם נשיא אוקראינה היתה שיחה "מושלמת"; הדמוקרטים גורסים שהשיחה היתה ניסיון בלתי חוקי של הנשיא לתפור תיק ליריב פוליטי פוטנציאלי בעזרת מדינה זרה, תוך סיכון האינטרסים האמריקאים במזרח אירופה. הבעיה של טראמפ היא, שהוא בעל הבית בבית הלבן, אבל בעלי הבית בבית-הנבחרים הם הדמוקרטים. הוא יכול לחרף ולגדף את הדמוקרטים, את תהליך האימפיצ'מנט ואת העדים ה"בוגדים" שהעידו נגדו בחקירה לקראת האימפיצ'מנט - והוא אכן עושה זאת בהתמדה ראויה לציון - אבל הוא אינו יכול למחוק את הכתובת שמרוחה על הקיר: מורשת טארמפ תוכתם לנצח בסטיגמה של אימפיצ'מנט, ואולי אפילו בהדחה בפועל.

בראיון עם שון האניטי, השדרן הפופולרי בפוקס ניוז, אמר באחרונה ג'יימס קארוויל, שהיה מנהל מסע הבחירות של ביל קלינטון: "מה שעומד לקרות הוא, שאנו עומדים לתקוע לטראמפ אימפיצ'מנט... הרכבת הזו עזבה לגמרי את התחנה", והאניטי, בנקל השדרן הכי טראמפי בפוקס ניוז, נאלץ להודות: "אני חושב שיש סיכוי גדול שבית-הנבחרים אכן יצביע בעד אימפיצ'מנט, אבל הסנט יצביע נגד כתב האישום ודונלד טראמפ ייבחר מחדש".

האמנם? חוכמת ההמונים עד לעת האחרונה אכן היתה, שהסנט, בשליטת הרפובליקאים, שישמש כבית-משפט, או יותר במדויק, חבר מושבעים לבחינת כתב האישום נגד טראמפ, לא ייתן ידו להדחת הנשיא. על פי החוקה, שני שלישים מ-100 הסנטורים צריכים להצביע בעד הדחה. במילים אחרות: 47 הסנטורים הדמוקרטים זקוקים ל-20 סנטורים רפובליקאים כדי להעיף את טראמפ מהבית הלבן.

אם לשפוט על-פי ההתרפסות שלא תיאמן של המחוקקים הרפובליקאים, בעיקר הצירים בבית-הנבחרים, לפני מנהיגם עד עתה, הסיכויים ש-20 סנטורים רפובליקאים יתקוממו נגד טראמפ שואפים לכאורה לאפס. הרי הם חוששים שציוץ אחד מטראמפ עלול לקומם עליהם את הבייס השרוף באזורי הבחירה שלהם. מי רוצה לאבד משכורת של לפחות 174 אלף דולר בשנה, שלא לדבר על שפע הפריווילגיות שצמודות לתואר סנטור?

אבל - וזה אבל גדול - תמיכת הסנטורים הרפובליקאים בטראמפ במצוקתו רחוקה מלהיות נלהבת. עובדה היא ששום סנטור אינו מצהיר בפומבי שהתנהלות הנשיא בפרשת אוקראינה אינה ראויה לעונש של אימפיצ'מנט. הם דבקים בביקורת על התהליך , לא על ה מהות . הם קובלים על הישיבות הסגורות ה"סטליניסטיות" של התהליך; על "אי ההגינות" של הדמוקרטים, אבל הם אינם מגינים על התנהלות טראמפ.

אף סנטור רפובליקאי אינו טוען, שהעדים שהופיעו בישיבות הליך האימפיצ'ימנט של ועדת המודיעין והמשפט נטולי אמינות. איש מהם לא חזר על ההתקפות האישיות של טראמפ על הקולונל אלכסנדר וינדמן, איש צבא בשירות פעיל ומומחה לענייני אוקראינה, שמושאל למועצה לביטחון לאומי (ואגב, יהודי), שהעיד כיצד הזדעזע מדרישת טראמפ מנשיא אוקראינה לחקור את הביידנים (הוא האזין לשיחה בתוקף תפקידו) והתלונן פעמיים באזני הממונים עליו. (בפוקס ניוז כינו אותו "בוגד" ו"בעל נאמנות כפולה", רמז לעובדה שהוא יליד אוקראינה).

אף סנטור רפובליקאי לא חזר על טענת חסידי טראמפ, שכנשיא מותר לו לגייס סיוע ממדינות זרות לכל מטרה שהיא מפני שסמכויותיו הן בלתי מוגבלות. בניגוד לעמיתיהם הרפובליקאים בבית-הנבחרים, שאיבדו כל טיפה של כבוד עצמי בזחילתם הצייתנית לפני טראמפ, הסנטורים הרפובליקאים מעדיפים לשמור על שתיקה באמתלה שהם אמורים לשמש מושבעים בהליך כמו משפטי.

כאשר הסנטור לינדסי גרהאם, ידידו של הנשיא, יזם הצעת החלטה בגנות תהליך האימפיצ'מנט בבית-הנבחרים, נמנעו שבעה סנטורים רפובליקאים, לרבות הסנטור מיט רומני, מלהצטרף ליזמה. ואפילו גרהאם, חנפן סדרתי לטראמפ, הכריז בשבוע שעבר: "לא באתי לומר לכם שטראמפ לא עשה שום דבר רע".

יש אנליסטים, חלקם מהימין, שאומרים כי הגיע הזמן לשנות את ההערכה שחומת התמיכה של טראמפ בסנט לעולם לא תיבקע. לדעתם, כבר מסתמנים בה סדקים, התשובה לשאלה 'האם הסנט ימצא את טראמפ אשם וידיחו'? שוב אינה 'זה לא יקרה'. התשובה המעודכנת היא: 'כנראה לא, אבל אי אפשר לדעת'.

וכך, תהליך האימפיצ'מנט צובר תאוצה וטראמפ איבד את יכולתו לשלוט על הנראטיב. מאמציו למנוע מעובדי מדינה - דיפלומטים בסטייט דיפרטמנט ואפילו עובדי הבית הלבן - להעיד לפני ועדות בית-הנבחרים שעוסקות באימפיצ'מנט - קרסו לגמרי. העדים באים אחד אחד, בזה אחר זה, ומדווחים לצירי בית-הנבחרים, משתי המפלגות, על התנהלותו מסמרת שיער של מנהיג העולם החופשי.

כאשר תהליך האימפיצ'מנט ייכנס לשלב השימועים הפתוחים, ישמע העולם כולו כיצד נשיא ארה"ב העתיק טקטיקות של שוקי הנדל"ן בניו-יורק לזירה הגלובלית, ואנו רחוקים מסיום. אך אתמול התבשרנו שוועדת המודיעין של בית-הנבחרים רוצה לזמן לעדות את ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, שטראמפ פיטרו במחי ציוץ בספטמבר.

בולטון תיאר בעבר את רודי ג'וליאני, שלוחו של טראמפ שבחש בביצה האוקראינית מאחורי גבם של הדיפלומטים האמריקאים שם, כרימון יד נטול נצרה ואת התנהלות הממשל כלפי קייב כ"עסקת סמים". אחרי שפוטר הוא טען שהתפטר ביזמתו והכריז: "אדבר כשיגיע הזמן". עכשיו הגיע זמנו ולו הייתי טראמפ (או רודי ג'וליאני), שנתי היתה נודדת בלילות. עדות של אדם במעמדו עלולה לחרוץ את גורלו של טראמפ - אם לא בתהליך האימפיצ'מנט בחודשים הקרובים אזי בנובמבר 2020. 

עוד כתבות

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מיום חמישי 10,687 איש הודיעו על חזרה לעבודה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה 100,625 דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על 169,930

מפעל על בד / צילום: איל יצהר

הקורונה עושה טוב לעל בד: רווח של כ-22 מיליון שקל ברבעון

המנכ"ל דן מסיקה: "התוצאות הכספיות החזקות שמציגה היום על בד מעידות על המשך תהליך השיפור בחברה לצד השפעות נגיף הקורונה. אנחנו חווים שיפור בפעילות גם באתרים הפחות טובים שלנו"

מתוך אירוע של דפנה שייט / צילום: שי שבירו

"בעלי ואני חשבנו לעבוד בחקלאות. אמרנו שנעביר ככה את הזמן"

דפנה שייט, מפיקת אירועים, מנסה להמציא את העסק מחדש וחוששת מהגל השני ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

יד2: שוק השכירות התגבר על הקורונה; מסתמנת עלייה מתונה במחיר

לפי נתוני אתר הלוחות בתקופה שבין פברואר לאמצע מאי השנה לבין התקופה המקבילה אשתקד, חלה עלייה ממוצעת במחיר המבוקש ● לפי נתוני Wecheck ורשת אמבסדור קיימת התעניינות מוגברת מצד שוכרים

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל: לא להעלאת מסים השנה; כן להפעלה מיידית של תכניות הסיוע

בישיבת הממשלה בה אושרה הצעת החוק לתקציב חירום נוסף של 14 מיליארד שקל אמר הנגיד פרופ' אמיר ירון כי אין מקום לצעדים הפוגעים בפעילות הכלכלית עד שהמשק ישוב לפסים של צמיחה. בנוסף טען כי אין לעכב את התכנית למענקים לעידוד התעסוקה בגלל ויכוחים על פגמים בה

סבסטיאן קורץ/ צילום: רויטרס

קרע באיחוד האירופי: "ארבע החסכניות" נגד צרפת וגרמניה

קאנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ מוביל את ההתנגדות להצעת צרפת וגרמניה, לפיה תוקם קרן שיקום לנזקי משבר הקורונה שתמומן ע"י גיוס חוב משותף של כל חברות האיחוד האירופי ● הולנד, אוסטריה, דנמרק ושבדיה יצאו רשמית נגד המהלך: "לא נסכים לאיחוד המבוסס על חובות"

דונלד טראמפ. לתדהמת אמריקה, ובניגוד לחוקה, הוא הכריז כי הוא חופשי לאכוף את רצונו על 50 המדינות / צילום: Evan Vucci, Associated Press

טראמפ שוקל הקמת ועדה שתבדוק הטיה אנטי ימנית במדיה חברתית

"השמאל הקיצוני מחזיק בשליטה מלאה בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וגוגל", צייץ טראמפ ב־16 במאי, והוסיף שהממשל שלו "פועל כדי לתקן את המצב הלא חוקי הזה"

 ג'יבלי מאייר את משפט נתניהו / צילום: חן מענית, גלובס

כך תופסים את הרגע הנכון: מאייר "גלובס" גיל ג'יבלי בטור מיוחד

במעל שלושים שנות עבודה ב"גלובס", המאייר גיל ג'יבלי זכה לאייר מהשטח את המשפטים הגדולים של השנים האחרונות ● איך מתכוננים למשפט, מה החששות הכי גדולים ומי ביקש את האיור שלו מבית המשפט?

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מגה אור ומשפחת וייל יקימו פרויקט נדל"ן בסמוך למפעל המלט בבית שמש

בעל השליטה במגה אור, צחי נחמיאס, סירב לענות לפניית "גלובס" בנוגע למה הייעוד אותו צופה החברה למגרש, והאם השטח יישאר בייעודו הנוכחי

הדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים. מימין: נוני מוזס, בנימין נתניהו ועורך דינו של רה"מ מיכה פטמן. בחזית האיור שלושת שופטי ההרכב. משמאל: התובעת עו"ד ליאת בן-ארי / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

הדיון הראשון במשפט נתניהו הסתיים; רה"מ: "במערכת המשפט חברו לעיתונאים ולגורמי שמאל כדי להפיל אותי"

נתניהו, בני הזוג אלוביץ' ומוזס הגיעו לביהמ"ש המחוזי בירושלים להקראת כתב האישום נגדם ● סנגוריהם ביקשו לקבוע את מועד ההוכחות בעוד כחצי שנה, וכעת צריכים השופטים להחליט מה יהיה לוח הזמנים ● איור מיוחד מביהמ"ש: גיל ג'יבלי

פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי בנק הפועלים / צילום: איל יצהר, גלובס

ליידרמן: "המתיחות בין ארה"ב לסין צפויה להתעצם במהלך השנה ולהפוך לגורם תנודתיות דומיננטי בשווקים"

ארה"ב עשויה להגביל מסחר של חברות סיניות בוול סטריט, ולצד זאת המהומות בהונג קונג לא מוסיפות על יחסי הסחר שבין סין לארה"ב ● פרופ' ליאו ליידרמן: "האפשרות שחלק מהחברות הסיניות הנסחרות בארה"ב יצטרכו להימחק מהמסחר שם היא ממשית"

בנימין נתניהו, השבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"החלטת ביהמ"ש מציבה גבול ברור בין הליכי המשפט הפלילי לבין ספינים בדעת הקהל"

כך אומרת ד"ר ענת פלג, מנהלת המרכז למשפט ותקשורת בפקולטה למשפטים של אונ' בר-אילן ● פלג מברכת על מה שהיא מכנה "ערנותם של שופטי נתניהו לתכסיסיו התקשורתיים" ועל כך ש"שמרו על שוויון בפני החוק בכך שחייבו אותו להגיע לפתיחת משפטו"

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

רוב בלי אישור: פתאל לא קיבלה אישור לדחיית ההתניות הפיננסיות

כ-96% ממחזיקי סדרה ג' ו-61% מהמחזיקים בסדרה ב' הצביעו בעד דחיית הפעלת הקובננטים שקשורים לרווחיות ● דוד פתאל: "בימים הקרובים נקיים שיחות עם המשקיעים ונתאם הצבעה נוספת שאותה אני מקווה יאשרו ברוב קולות. ניצנים של התאוששות כבר נראים במרבית המדינות בהן אנו פועלים. בישראל לדוגמא צפוי לנו חג שבועות מוצלח מאוד ובחודש יוני מלונות הנופש שלנו צפויים לתפוסות של למעלה מ-60%"

סניף איקאה חדש באשתאול / צילום: יח"צ

למרות משבר הקורונה: איקאה פותחת היום חנות שישית בישראל

היקף ההשקעה בהקמת חנות איקאה באשתאול נאמד ב-390 מיליון שקל, והיא תשתרע על כ-25 אלף מ"ר

בניין מלמ תים בפתח תקוה / צילום: בר אל

פסק בוררות יקטין ב-9 מיליון שקל את רווחי מלם תים

הפסק נוגע להסכם מ-2008, להקמת מערכת "שער עולמי" לאגף המכס והמע"מבמשך כ-3 שנים ובהיקף של כ-120 מיליון שקל, שבהמשך הוארך והורחב ל-175 מיליון שקל ● הסכום יקוזז מרווחי הרבעון הראשון השנה, ולטענת החברה קיים לה כיסוי ביטוחי בגינו

עירן טאוס, מנכ"ל נובולוג / צילום: סיון פרג'

דוח מוצלח לנובולוג: "הקורונה קידמה מגמות שמועילות לעסקינו"

הכנסות קבוצת נובולוג ברבעון הראשון עלו ב-14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, מעל ל-300 מיליון שקל ● המנכ"ל עירן טאוס: "הקורונה בעצם מחזקת את כל התוכנית האסטרטגית שלנו של מעבר לרפואה מקוונת ביתית"

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

"לא נראה שיש משקיע מוסדי שישקיע כספי עמיתים בהנפקת דלק"

בסוף השבוע פנה משה ברקת למוסדיים בדרישה לקבלת מידע על הגיוס של 137 מיליון שקל בהנפקת המניות של קבוצת דלק ● לפי הערכות בשוק, אף גוף מוסדי לא השקיע בהנפקה כספי עמיתים

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: קמפיין הדה-לגיטימציה של נתניהו נכשל

מאז הגשת כתב האישום בתיקי האלפים, התחלנו לשמוע את בנימין נתניהו, בעיקר דרך כוחות פרוקסי, מפליא בביקורות על בית המשפט ועל הרכב השופטים שדן בעניינו ● רק לפני חצי שנה נתניהו התגאה שאין לו שום ביקורת על מערכת המשפט ● מה שהשתנה הוא מצבו המשפטי של נתניהו

תומכי נתניהו מחוץ לביהמ"ש: "העם דורש צדק משפטי" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

התומכים מילאו את אזור בית המשפט: "לעולם לא תצעד לבד בנימין נתניהו"

שעות לפני שהחל הדיון, הרחובות ליד ביהמ”ש המחוזי צפופים; מפגינים מאילת, מקרית גת, מפתח תקוה וממעלה אפרים הגיעו לחזק את נתניהו • למשפט הדמה שנערך בחוץ יש תוצאה חד משמעיות - נתניהו זכאי, מנדלבליט לכלא

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב