גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ספר: סגן הנשיא, מייק פנס, תמך בהדחת טראמפ בגלל אי כשירות

הספר החדש, "אזהרה", מאת "אלמוני", שמזדהה רק כ"פקיד בכיר בממשל טראמפ", מתאר את הנשיא "כאדם שנוטה למעוד, מלעלע את מילותיו, מתבלבל, מתעצבן בנקל, מתקשה לעכל מידע" ● "רוב חברי הקבינט שקלו התפטרות המונית"

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס
דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

רוב חברי הקבינט בממשל טראמפ בחנו אשתקד אפשרות להתפטרות קולקטיבית, "טבח עצמי המוני", כדי להתריע באזני הציבור על התנהלות הנשיא, אך הם החליטו לגנוז את המהלך בגלל חשש שצעד כזה יערער עוד יותר את יציבות הממשל המקרטע. ואילו סגן הנשיא, מייק פנס, היה נותן ידו להדחת דונלד טראמפ אם רוב חברי הקבינט היו מוכנים לתמוך במהלך כזה על סמך התיקון ה-25 לחוקה, שמאפשר לסגן הנשיא ולרוב השרים להדיח נשיא מכהן אם, לדעתם, הוא נמצא בלתי כשיר למלא את תפקידו.

גילויים אלה כלולים בספר חדש, "אזהרה", מאת "אלמוני", שמזדהה רק כ"פקיד בכיר בממשל טראמפ". הספר, שחושף פיסות מידע סנסציוניות על אופיו של טראמפ ועל התנהלותו, בדרך כלל ללא הוכחות, מעורר עניין עצום בארה"ב עוד לפני המועד הרשמי של הוצאתו לאור, ב-19 בנובמבר.

הספר טיפס למקום הרביעי ברשימת 50 הספרים הפופולריים ביותר באמזון (כרגע ניתן רק להזמינו מראש), ובאמצעות הדלפות מתוזמנות היטב של בית-ההוצאה לאור האשט (Hachette) הוא עושה כותרות בתקשורת האמריקאית, שמלבות את העניין הציבורי בו לקראת נחיתתו בחנויות הספרים.

פנס הכחיש אמש את הטענה כאילו הוא היה מוכן לתמוך בהדחת טראמפ והגדיר את הספר כ"מזעזע". "מעודי לא שמעתי אפילו מילה אחת על התיקון ה-25 לחוקה בכל השנים שבהן אני מכהן כסגן נשיא, ומדוע בכלל הייתי צריך לשמוע דבר כזה?" - הוא אמר לכתבים.

דוברת הבית הלבן, סטפאני גרישאם, אמרה אתמול ש"אזהרה" הוא "ספר בדיוני". באי מייל ל"וושינגטון פוסט" היא כתבה: "מוג הלב שכתב את הספר העדיף להסתיר את זהותו מפני שהספר אינו אלא אוסף שקרים. סופרים אמיתיים פונים אל נשואי יצירותיהם כדי לבדוק את העובדות - אבל האדם הזה מתחבא".

ה"פוסט" פרסם אתמול רסיסי מידע מהספר החדש. המחבר מתאר כיצד טראמפ גולש ממשבר למשבר - וכל משבר הוא גול עצמי - "כמו ילד בן 12 שהתגנב למגדל בקרה אווירית; כמו אותו ילד, גם טראמפ לוחץ על כפתורי בקרת הממשל ללא אבחנה, תוך התעלמות מהמטוסים שמחליקים על המסלולים ועל טיסות נכנסות שמנסות בקדחתנות להתרחק מנמל התעופה".

המחבר טוען שהוא משתית את התובנות והמידע בספר על נסיונו בבית הלבן. הוא אינו מגלה האם הוא מכהן עדיין בממשל, אך אומר שרבים מפקידי ממשל טראמפ, בעבר ובהווה, חולקים את השקפותיו. לדבריו, פקידים בכירים מתעוררים בבוקר כשהם אפופי פניקה לנוכח הציוצים הפראיים שהעלה הנשיא לפנות בוקר.

"העלו בדמיון מצב שבו אתם באים לבקר את הדוד הזקן שלכם בבית אבות", כותב "אלמוני". "בהיכנסכם אתם רואים את הדוד רץ ללא מכנסיים בחצר ומקלל בקול רם את האוכל בקפטריה, כשעובדי המוסד מנסים לתפוס אותו. אתם נדהמים, משועשעים ונבוכים בעת ובעונה אחת. הנקודה היא, שהדוד שלכם, בניגוד לטרמאפ, לא עושה זאת יום יום, דבריו אינם משודרים בטלוויזיה והוא אינו צריך להנהיג את ממשלת ארה"ב אחרי שהוא לובש את מכנסיו".

המחבר טוען, שטראמפ אינו מסוגל להוביל את ארה"ב במשבר בינלאומי גדול וכי הוא מתנער מדיווחים מודיעיניים ותדרוכים של מקצועני ביטחון לאומי. הספר מעריך, שמדינות יריבות רואות בטראמפ "טרף קל", אדם פשטני שניתן לתמרן אותו בנקל באמצעות חנופה.

אחרי רציחתו של כתב "וושינגטון פוסט", ג'מאל חאקשוגי, בידי סוכנים סעודיים, אמר טראמפ ליועציו כי יהיה זה טיפשי להתעמת עם נסיך הכתר הסעודי, מוחמד בין סלמאן, שלפי כל הסימנים ניצב מאחורי הרצח.

"אתם יכולים להעלות על הדעת עד כמה זה טפשי להיכנס למאבק (עם סעודיה) בגלל זה?" אמר טראמפ, על פי הספר. "הנפט יגיע ל-150 דולר החבית. ג'יזס, כמה אידיוט אני יכול להיות?".

המחבר טוען, שטראמפ אדיש לגמרי למגבלות החוק. הוא נוהג לקטר כל זמן על פסיקות של שופטים פדרליים נגד יזמותיו. הפסיקות האלה הרגיזו אותו עד כדי כך שהוא ביקש מעורכי הדין של הבית הלבן לנסח הצעת חוק לצמצום מספר השופטים הפדרליים ולשלוח אותה לקונגרס במטרה להפוך אותה לחוק.

"אי אפשר להיפטר מהשופטים?" - הוא שאל פעם. "בואו ניפטר מהשופטים הגרועים האלה. אנחנו בכלל לא צריכים אותם, באמת".

לדברי המחבר, טראמפ חושש מניסיונות הפיכה נגדו והוא חושד בכל עוזר שרושם את דבריו. כך, למשל, במהלך ישיבה בבית הלבן ראה טראמפ שאחד מהעוזרים כותב משהו. הוא פנה אליו וצרח: "מה לעזאזל אתה עושה? אתה (גידוף) רושם מה שאני אומר?", העוזר התנצל והפסיק לכתוב.

המחבר תמה האם טראמפ כשיר לשמש כנשיא. הוא מתאר אותו כאדם נמהר שאינו בעל שליטה עצמית מלאה. "אין לי המומחיות לאבחן את מצבו הנפשי של הנשיא", הוא כותב. "אבל אני יכול לומר שלאנשים נורמליים ששוהים במחיצתו יש תחושה לא נוחה לנוכח התנהלותו. הוא מועד, מלעלע את מילותיו, מתבלבל, מהיר להתעצבן ויש לו קשיים בעיכול מידע, לא מדי פעם אלא תמיד. מי שטוען אחרת משקר לעצמו או לארצו".

על יחסו של טראמפ לנשים כותב המחבר: "ישבתי והאזנתי בתחושה של אי נוחות כשטראמפ מדבר על נשים. הוא מעיר על האיפור שלהן. הוא מתבדח על משקלן. הוא מותח ביקורת על בגדיהן. הוא מטיל ספקות ביכולת העמידות והנוקשות שלהן. הוא פונה לפקידות בכירות כ'מותק'. כך בדיוק לא צריך להתנהל מקום עבודה".

מחבר (או מחברת) הספר כבר הסעיר את ארה"ב ב-5 בספטמבר אשתקד כאשר פרסם מאמר בעמוד האופ-אד של "ניו יורק טיימס" ובו מתח ביקורת קשה ביותר על טראמפ. גם על המאמר ב"טיימס" הוא חתם "אלמוני". בהערה מקדימה למאמר, ציין ה"טיימס", שההחלטה לפרסם מאמר דעה בעילום שם היא צעד נדיר. "עשינו זאת על פי בקשת המחבר, פקיד בכיר בממשל טראמפ, שזהותו ידועה לנו", כתב העיתון. "פרסום השם יסכן את המשך עבודתו (של הבכיר) בממשל. אנו מאמינים שפרסום המאמר בעילום שם הוא הדרך היחידה להביא לקוראינו נקודת מבט חשובה".

באותו מאמר כתב "אלמוני", בין היתר: " הדילמה של טראמפ היא שרבים מהבכירים בממשלו פועלים בהתמדה מבפנים כדי לסכל חלקים מהאג'נדה שלו ואת הנטיות הגרועות ביותר שלו. אני יודע, אני אחד מהם".

"שיהיה ברור", הוא הוסיף. "אנחנו לא חלק מ'ההתנגדות' של השמאל לטראמפ. אנו רוצים שהממשל יצליח ואנו חושבים שרבות מיוזמותיו עשו את אמריקה בטוחה יותר ועשירה יותר. אך נאמנותנו נתונה, בראש ובראשונה, לארץ הזו והנשיא מוסיף להתנהל באופן שמזיק לבריאות הרפובליקה".

"זו הסיבה לכך שבכירים רבים שמינה טראמפ התחייבו לעשות כל מה שביכולתם כדי לשמר את המוסדות הדמוקרטיים של ארה"ב ובה בעת לסכל (פעולות שנובעות) מדחפיו המוטעים של הנשיא", הדגיש אז המחבר.

עוד כתבות

רכבת ישראל / צילום: יח"צ

דחייה נוספת בהפעלת הרכבת: תחזור לפעילות רק בעוד שבועיים

הרכבות ישובו לפעילות מלאה ב-8 ביוני ● עם זאת, כבר מסוף השבוע קיבולת האוטובוסים תעלה ל-75%

מתחם "היבדק וסע" לבדיקות קורונה / צילום: דוברות מד"א

המובטלים בחברה הערבית: יותר גברים, יותר צעירים

18.6% מדורשי העבודה בשל משבר הקורונה היו ערבים ישראלים ● מחצית מהנרשמים החדשים הם צעירים בני 20 עד 34, לעומת 42.6% לפני המשבר ● 57.8% מהמובטלים החדשים הם גברים ● הפגיעה הקשה ביותר: באוכלוסייה הבדואית

גדעון המבורגר / צילום: תמר מצפי

הראל תייצג בישראל את חברת הביטוח הסינית TPRe

מבחינת הראל מדובר בהסכם בלעדיות ראשון עם גוף ביטוח סיני גדול, שיתווסף לשורת הסכמי שיתוף פעולה גלובאליים שיש לקבוצה, "עם יותר מ-14 תאגידי ביטוח בינלאומיים

יניב אבדי, מייסד-שותף בבטא פייננס / צילום: אייל פרידמן

שוק המימון החוץ-בנקאי חטף מכה קשה: האם הוא יתאושש?

יניב אבדי, שותף-מייסד בחברת בטא פייננס, ותומר ששון, אנליסט בחברה: גיבוי מצד משרד האוצר על הלוואות חדשות שיינתנו בתקופת המשבר, והקלות רגולטוריות מצד הרשות לניירות ערך או המפקח על שוק ההון, יכולים לאושש את הענף

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בעליות; על בד זינקה ב-31% לאחר הדוחות

מחזור המסחר הסתכם בכ-812 מיליון שקל ● עליות בולטות נרשמו במניות פרשמרקט, אלוני חץ, קמהדע , אלקו ופוקס ● לאומי: "בנק ישראל צפוי, במסגרת הודעת הריבית השבוע, לשוב ולהעלות את תחזית הצמיחה לשנת 2020 ולהפחית את היקף הירידה הצפויה בתוצר"

תומכי נתניהו מחוץ לביהמ"ש: "העם דורש צדק משפטי" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

התומכים מילאו את אזור בית המשפט: "לעולם לא תצעד לבד בנימין נתניהו"

שעות לפני שהחל הדיון, הרחובות ליד ביהמ”ש המחוזי צפופים; מפגינים מאילת, מקרית גת, מפתח תקוה וממעלה אפרים הגיעו לחזק את נתניהו • למשפט הדמה שנערך בחוץ יש תוצאה חד משמעיות - נתניהו זכאי, מנדלבליט לכלא

יפעת קריב, מנכ"לית קנביט / צילום: איל יצהר, גלובס

חדשות הקנאביס: השקעת מוסדיים בשיח; קנביט חתמה על הסכם ההפצה בגרמניה

כשבועיים עברו מאז האישור הרשמי של יצוא הקנאביס, החברות מצטיידות במזומנים, חותמות על הסכמים ונערכות עם מלאי, ובמקביל פועלות לקבל את ההכרה גם מהצד השני של הגבול

מתוך אירוע של דפנה שייט / צילום: שי שבירו

"בעלי ואני חשבנו לעבוד בחקלאות. אמרנו שנעביר ככה את הזמן"

דפנה שייט, מפיקת אירועים, מנסה להמציא את העסק מחדש וחוששת מהגל השני ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: חיים צח, לע"מ

האישומים, השופטים, עורכי הדין והעדים: כל מה שצריך לדעת על משפטם של נתניהו, אלוביץ' ומוזס

לראשונה בתולדות ישראל ראש ממשלה מכהן יעמוד לדין, כשלצידו שאול אלוביץ', בעלי בזק לשעבר, ומו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס • "גלובס" חוזר לכתבי האישום ומשרטט את הצלעות המרכזיות שיעמדו במוקד סדר היום - העדים, צוותי ההגנה והתביעה והרכב השופטים שיידרש להכרעה הדרמטית

 ג'יבלי מאייר את משפט נתניהו / צילום: חן מענית, גלובס

כך תופסים את הרגע הנכון: מאייר "גלובס" גיל ג'יבלי בטור מיוחד

במעל שלושים שנות עבודה ב"גלובס", המאייר גיל ג'יבלי זכה לאייר מהשטח את המשפטים הגדולים של השנים האחרונות ● איך מתכוננים למשפט, מה החששות הכי גדולים ומי ביקש את האיור שלו מבית המשפט?

הפרוייקט בשכונת טרייבקה /  צילום: מצגת החברה

בחברת HAP מבקשים לאשר בדיעבד עסקת בעלי עניין

החברה המשקיעה בארה"ב מבקשת להכשיר בדיעבד עסקת בעלי עניין שבוצעה לפני כשנה וחצי, והיקפה כ-4 מיליון דולר ● על רקע עסקה זו, שדווחה לדירקטוריון בעיכוב משמעותי, התפטר בחודש מרץ הדירקטור אלדד אברהם

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

האחים צביקה ויוסי ויליגר, בעלי ויליפוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הזניקה את מכירות ויליפוד, אך פגעה בתיק ההשקעות

חברת המזון רשמה הפסד של כ-18 מיליון שקל בתיק ההשקעות ברבעון הראשון ● תרשום את החברה הבת, ויליפוד אינטרנשיונל, למסחר בת"א

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

המגמה נמשכת: 10 נדבקים מאובחנים ביממה האחרונה

מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עומד על 16,717 בני אדם. 279 נפטרו, ו-14,153 החלימו ● מספר הנדבקים בעולם עומד על 5,453,135

אסי (אסא) לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הכירו את מנכ"ל חברת האנרגיה הירוקה ששווה פי 4 מקבוצת דלק

עקב משבר הקורונה נשבר בישראל השיא בייצור חשמל ממקורות אנרגיה "ירוקים" ● החברות בתחום נהנות מהייפ מתמשך, הבולט לנוכח קריסת מניות האנרגיה המסורתית ● "קשה להתחרות במחיר ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות", אומר ל"גלובס" אסי לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס

עירן טאוס, מנכ"ל נובולוג / צילום: סיון פרג'

דוח מוצלח לנובולוג: "הקורונה קידמה מגמות שמועילות לעסקינו"

הכנסות קבוצת נובולוג ברבעון הראשון עלו ב-14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, מעל ל-300 מיליון שקל ● המנכ"ל עירן טאוס: "הקורונה בעצם מחזקת את כל התוכנית האסטרטגית שלנו של מעבר לרפואה מקוונת ביתית"

פקח חניה / צילום: אריאל ירוזלמסקי

רכב פרטי ואופניים - כן. תחבורה ציבורית ושיתופית - לא. כך משגעת הקורונה את מדיניות התחבורה בעולם

דוח חדש של מרכז המחקר והמידע של הכנסת בחן את הפעלת שירותי התחבורה הציבורית בעת משבר הקורונה ● על פי נתוני המדינות השונות נרשמה ירידה חדה של 80-90% בשימוש בתחבורה הציבורית

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: קמפיין הדה-לגיטימציה של נתניהו נכשל

מאז הגשת כתב האישום בתיקי האלפים, התחלנו לשמוע את בנימין נתניהו, בעיקר דרך כוחות פרוקסי, מפליא בביקורות על בית המשפט ועל הרכב השופטים שדן בעניינו ● רק לפני חצי שנה נתניהו התגאה שאין לו שום ביקורת על מערכת המשפט ● מה שהשתנה הוא מצבו המשפטי של נתניהו

הדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים. מימין: נוני מוזס, בנימין נתניהו ועורך דינו של רה"מ מיכה פטמן. בחזית האיור שלושת שופטי ההרכב. משמאל: התובעת עו"ד ליאת בן-ארי / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

הדיון הראשון במשפט נתניהו הסתיים; רה"מ: "במערכת המשפט חברו לעיתונאים ולגורמי שמאל כדי להפיל אותי"

נתניהו, בני הזוג אלוביץ' ומוזס הגיעו לביהמ"ש המחוזי בירושלים להקראת כתב האישום נגדם ● סנגוריהם ביקשו לקבוע את מועד ההוכחות בעוד כחצי שנה, וכעת צריכים השופטים להחליט מה יהיה לוח הזמנים ● איור מיוחד מביהמ"ש: גיל ג'יבלי

שכונת אגמים בדרום העיר אשקלון / הדמיה: דני שמש Ddesign3

קרן הריט אזורים ליווינג זכתה במכרז דירה להשכיר באשקלון

אזורים תשלם על הקרקע, כולל הפיתוח, סך של 31 מיליון שקל ● עלות הבנייה מוערכת בכ-200 מיליון שקל ● בפרויקט ייבנו כ-200 דירות, מחציתן לשכירות ארוכת טווח