גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המצביעים החליטו: שני נשיאים לשתי אמריקות שונות

ברק אובמה, הנשיא ה-44 של ארה"ב, ודונלד טראמפ, הנשיא ה-45 של ארה"ב, הם חלק מאנשי העשור של "גלובס" ● פרויקט מיוחד

ברק אובמה ודונלד טראמפ / צילום: רויטרס Carlos Barria
ברק אובמה ודונלד טראמפ / צילום: רויטרס Carlos Barria

קשה להעלות על הדעת הפכים גדולים יותר מברק אובמה ודונלד טראמפ, אבל הם לאמיתו של דבר הנציגים הלא-טבעיים של אותה התופעה: תחושת הניכור והאכזבה של מיליוני אמריקאים, שהשגשוג הגדול של שלהי המאה ה-20 השאיר מאחור.

בין 1983 ל-2000, תחת הנשיאים רונלד רייגן - רפובליקן, וביל קלינטון - דמוקרט, אמריקה רשמה את תקופות הצמיחה הארוכות ביותר בתולדותיה. הסטטיסטיקה עוררה השתאות וקנאה: תעסוקה כמעט-מלאה, אינפלציה נמוכה, ריבית שהתקשתה לצוף מעל האפס. הרווחים הפנטסטיים בבורסה, רבעון-אחר-רבעון, שנה-אחר-שנה, גמלו את המשקיעים האמריקאים מזהירות, והרגילו אותם לבועות. אין פלא ששניהם, רייגן וקלינטון, היו הנשיאים הפופולריים ביותר של זמננו.

בזמן נשיאותם הגיעו אל שיאן שתי נטיות של פוליטיקה כלכלית: סחר חופשי והסרת-פיקוח (דה-רגולציה). שתיהן היטיבו עם המאקרו-כלכלה, העשירו שכבה לא מבוטלת של אנשים (הרבה יותר ממה שברני סאנדרס אוהב לכנות, באקט של דמגוגיה פופוליסטית מן השמאל, "אחוז אחד של אחוז אחד"), והעניקו פופולריות להנחה שהגאות מחלצת את "כל הסירות" מן השרטון.

מאורעות 2008, שאנחנו מכנים אותם משבר הסאב-פראיים, והאמריקאים קוראים להם המיתון הגדול, העלו את אובמה לשלטון. האקט הראשון של נשיאותו היה ההתערבות המסיבית, חסרת התקדים, להצלתה של תעשיית הרכב. לזכות האקט ההוא אפשר לזקוף במידה לא מעטה את הצלחת אובמה לחזור ולהיבחר ארבע שנים אחר כך, אף כי הפופולריות האישית שלו נשקה לתהום.

אבל אובמה, שניחן בהרבה יותר פרגמטיות ממה שנטו לייחס לו, לא האט את המהלך שהתחילו רייגן וקלינטון לטובת סחר חופשי. הוא ניסה להרחיב אותו אל אגן האוקיאנוס השקט, באקט שהיה בו הרבה היגיון גיאו-אסטרטגי, אבל מעט היגיון פוליטי פנימי.

הסחר החופשי החריב את מרכזי התעשיה ההיסטוריים של המערב התיכון האמריקאי. הוא העביר קווי ייצור שלמים אל הדלתא של נהר הפנינה בסין, אל הודו ואל וייטנאם. הוא הוריד פועלי תעשיה מאומנים וממומנים למדרגת מלצרים וזבנים עם שכר מינימום וללא הטבות.

טראמפ המתין בפינה החשוכה

שם, בפינה החשוכה ההיא, חיכה דונלד טראמפ. את מפח הנפש ואת הזעם של פליטי הסחר החופשי הוא ניקז אל מערכת הבחירות שלו. בחוכמה שלאחר מעשה קשה להבין איך הדמוקרטים לא הקדימו לעמוד על המהלך הזה. הלוא הם היו מפלגת האיגודים המקצועיים, שאוזנה הייתה כרויה לרחשי הלב של פועלי התעשיה הכבדה ולפחדיהם.

טראמפ ניצח ב-2016 בזכות 80 אלף קולות בשלוש מדינות תעשייה במערב התיכון. זה היה ההפרש בינו לבין הילרי קלינטון בפנסילבניה, במישיגן ובוויסקונסין. 80 אלף מתוך 13 מיליון ויותר הם באמת לא הרבה. במניין הקולות הכללי בכל ארה"ב, טראמפ הפסיד בהפרש של שלושה מיליון קולות.

אובמה אמר אחר כך - וביטא בכך רגשות כלליים בין הדמוקרטים - שהוא, אובמה, היה מנצח, אילו החוקה היתה מרשה לו להתמודד על כהונה שלישית. אולי, אם כי הילרי קלינטון שילמה במידה רבה את המחיר על טעויותיו. היא נאלצה להודיע במערכת הבחירות שלה, שאם היא תיבחר היא תסתלק מהסכם הסחר של האוקיאנוס השקט, שאובמה סיכם, אבל הקונגרס עדיין לא אישרר.

נצחון הבחירות של אובמה ב-2008 אינו שייך לעשור שאנחנו מסכמים כאן. אבל נצחונו ב-2012 שייך בהחלט. יריבו הרפובליקאי, מיט רומני, נחשב מלכתחילה לבעל סיכוי מצוין להביס את אובמה. אבל הוא ייצג גילגול קודם של המפלגה הרפובליקאית, זו שסרה לפקודתו של הממסד הכלכלי והפיננסי הגדול. רומני תמך בסחר חופשי, הוא דיבר בלגלוג על "47 האחוזים" המצפים "תמיד" לסובסידיה ממשלתית, והוא היה מתנגד מוקדם של הצלת תעשיית הרכב. על אלה, בעיקר על אלה, הוא הובס.

חלק ניכר ממצביעי טראמפ ב-2016 הצביעו בעד אובמה ב-2012 בשלוש המדינות הנ"ל, מה שקצת מקשה לייחס להם גזענות. הם גם תמכו ברפורמות הבריאות של אובמה, שהיו אמנם מלאות פגמים אבל העניקו למיליונים את הכניסה אל טיפול רפואי מסודר.

 הפלירט הסתיים, הפלירט התחיל

איבתו האישית של טראמפ לאובמה הייתה עניין אחר. עקיבותה, ביטוייה התכופים, והוולגריות שלה יכלו בהחלט לעורר רושם של דעות קדומות מצד בן טובים לבן-עור כלפי בן תערובת שדילג בין ארצות, תרבויות ואפילו דתות לפני שמצא את עצמו בשיקאגו של שלהי המאה ה-20.

טינת דונלד לברק העבירה אותו על דעתו ב-2011, כאשר הפך את עצמו לדובר מרכזי של תיאוריית הקונספירציה הידועה בשמה האנגלי Birthism, שאפשר לתרגם, בקושי, "הולדתיות": הטענה שאובמה לא נולד על אדמת ארה"ב, מה ששולל ממנו את הזכות החוקתית לכהן בנשיאות. בזכות התיאוריה, טראמפ זינק לזמן קצרצר לראש הטבלה בהתמודדות על מועמדות המפלגה הרפובליקאית לנשיאות. אובמה הציג את תעודת הלידה שלו בתדריך לעתונאים, טראמפ חזר בו (זמנית), והפלירט של טראמפ עם הנשיאות הסתיים. כמובן, לא ידענו אז שהפלירט רק התחיל.

פרשת תעודת הלידה הקשתה על המעמד הפוליטי כולו להתייחס אל טראמפ רצינות. הוא נעשה אובייקט של לעג, בוודאי בסביבות אובמה, אבל גם במפלגה הרפובליקאית. לימים התברר, כי הנכס הגדול ביותר של טראמפ היה בדיוק זה שיריביו הקלו בו ראש. אמנם מהלך מערכת הבחירות ב-2016 עורר את הרושם שהילרי קלינטון עמדה בראש רשימת החיסול הפוליטי של טראמפ. אבל זו היתה רק תוצאה של נסיבות. אובמה היה היעד האמיתי.

נשיאותו של טראמפ, שב-20 בינואר ימלאו לה שלוש שנים, הייתה טבועה בחותם ההתנערות מאובמה. מיומו הראשון בבית הלבן הוא ניסה להיפטר מגולת הכותרת של נשיאות אובמה: הרפורמה של שירותי הבריאות, שמכוחה צורפו 35 מיליון אמריקאים אל מעגל המבוטחים. הניסיון למחוק את "ביטוח אובמה" מספר החוקים לא עלה יפה, והיה אחת הסיבות המרכזיות לתבוסת הרפובליקאים בבחירות לבית הנבחרים, נובמבר 2018.

טראמפ אסר מלחמה על מדיניות ההגירה של אובמה, על מדיניות הסחר שלו, על מדיניותו בענייני הסביבה והאקלים. לא פעם התעורר הרושם שההיפך-מאובמה הוא נוסחת הפעולה שלו. לנשיא הנוקם והנוטר לא נעמה ההשוואה בינו לאובמה, כולל ההשוואה של תכונות-אופי. לאובמה מיוחסים חן ודרך ארץ, כושר התאפקות והכרת ערך. לטראמפ מיוחסים כל ההפכים.

האידיאליזציה של אובמה בצד השמאלי של המפה הפוליטית נוטה להתעלם מן החולשות הניכרות של נשיאותו, בייחוד בענייני חוץ. בשמאל הרדיקלי של המפלגה הדמוקרטית אפשר למצוא ביקורת גוברת על אובמה, הנחשד, לפחות לאחר מעשה, בעודף זהירות, שעמדה בעוכרי השינוי שהוא הבטיח.

נשיא של תמורה

בנאום קבלת המועמדות לנשיאות, ביולי 2008, אובמה הכריז שמנוי וגמור אתו להיות "נשיא של תמורה", גם אם התמורה הגדולה תקצר את נשיאותו לתקופת כהונה יחידה. בסופו של דבר, התמורות שהוא חולל, מחוץ לרפורמת הבריאות, היו מוגבלות; והוא גילה נכונות מוגבלת בלבד לוותר על תקופת כהונה שניה. על טראמפ אפשר להגיד שהוא התחיל שורה של תמורות עם פוטנציאל מרחיק לכת, אבל רק תקופת כהונה שניה תעניק להן תוחלת-חיים ממשית.

מסורת רבת שנים משאירה נשיאים פורשים מחוץ לפוליטיקה השוטפת. הם אינם מבקרים את קודמיהם אלא לעתים נדירות. אובמה קיים את המסורת הזו. אבל צפו-נא שהוא יחזור אל הזירה בבוא הקיץ, כדי לעזור למועמד הדמוקרטי לנשיאות, יהיה/תהיה אשר יהיו, להוציא את טראמפ מן הבית הלבן. הכפפות יוסרו, הלשונות יותרו, וטראמפ-נגד-אובמה אולי יהיה המרכיב המעניין ביותר של שלהי מערכת הבחירות בואכה נובמבר 2020.

עוד כתבות

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אלשטיין צפוי להגיש בקרוב מתווה הסדר חוב באי.די.בי

באסיפת מחזיקי האג"ח המובטחות העריך היועץ הפיננסי של אי.די.בי כי המתווה, על חוב של 2 מיליארד דולר, יוגש עד סוף חודש מאי

אריק יוגב/ צילום: איל יצהר

ההתייעלות בשל משבר הקורונה ממשיכה להשפיע על ענף הביטוח: איילון מפטרת כ-4.5% מעובדיה

ל"גלובס" נודע כי לאחר שבעיצומו של משבר הקורונה הוצאו לחל"ת כ-15% מעובדי החברה, היום הודיעו על פיטורי כ-50 עובדים ● על פי הערכות, החברה צפויה לחסוך למעלה מ-30 מיליון שקל בהוצאותיה ב-2020 בעקבות הצעדים שננקטו על ידה

ראש הממשלה בנימין נתניהו, נואם בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שעות לפני משפט נתניהו: הממשלה ה-35 תתכנס היום לראשונה

על סדר היום בישיבת הממשלה יובא לאישור הרכב הקבינט הביטחוני-מדיני ● בנוסף, יוחלט בישיבת הממשלה להרחיב את תקציב 2020 ב-14 מיליארד שקל, סכום המיועד להתמודדות עם משבר הקורונה

דרור שרון, מנכ"ל מגל / צילום: איל יצהר, גלובס

פימי מנצלת צלילה של 40% במגל כדי להכפיל את החזקותיה

פימי הגישה הצעת רכש בהיקף של עד 26 מיליון דולר למניות החברה הביטחונית, כדי להגדיל את החזקותיה מ-42% ל-80% מהמניות

רועי מן וערן זינמן / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי זינק פי חמישה בשנתיים: מה עומד מאחורי הנסיקה של מאנדיי הישראלית?

בעלי מניות במאנדיי, שמפתחת מערכת לניהול פרויקטים, מכרו מניות בעשרות מיליוני דולרים לפי שווי של 2.7 מיליארד דולר ● אמנם חלק מהלקוחות הפסיקו את פעילותם, אך מגפת הקורונה דווקא המריצה את החברה ● המייסד והמנכ”ל רועי מן: "בתוך השינוי הזה יש מלא הזדמנויות"

מתקן של קבוצת דוראל משאבי אנרגיה מתחדשת   / צילום: Adit-movies

חברת האנרגיה המתחדשת דוראל מבקשת להנפיק לפי שווי של כחצי מיליארד שקל

לפי הערכות, בכוונת חברת האנרגיה המתחדשת לגייס עד 150 מיליון שקל ● הכנסות דוראל צנחו כמעט ב-50% ב-2019 והסתכמו ב-8 מיליון שקל

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

יד2: שוק השכירות התגבר על הקורונה; מסתמנת עלייה מתונה במחיר

לפי נתוני אתר הלוחות בתקופה שבין פברואר לאמצע מאי השנה לבין התקופה המקבילה אשתקד, חלה עלייה ממוצעת במחיר המבוקש ● לפי נתוני Wecheck ורשת אמבסדור קיימת התעניינות מוגברת מצד שוכרים

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: חיים צח, לע"מ

האישומים, השופטים, עורכי הדין והעדים: כל מה שצריך לדעת על משפטם של נתניהו, אלוביץ' ומוזס

לראשונה בתולדות ישראל ראש ממשלה מכהן יעמוד לדין, כשלצידו שאול אלוביץ', בעלי בזק לשעבר, ומו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס • "גלובס" חוזר לכתבי האישום ומשרטט את הצלעות המרכזיות שיעמדו במוקד סדר היום - העדים, צוותי ההגנה והתביעה והרכב השופטים שיידרש להכרעה הדרמטית

נאות אפקה / צילום: Ori~

ועדת הערר ת"א דחתה תוכנית להקים מבנה של 11 קומות בתמ"א 38 בנאות אפקה

הוועדה קבעה כי כדי לקבל תוספות של זכויות בנייה מעבר למקובל במסגרת תמ"א 38, צריך לנמק תכוני משמעותי וכבד-משקל ● עוד קבעה כי במקום ניתן להקים מבנה של 9 קומות בלבד

תומכי נתניהו מחוץ לביהמ"ש: "העם דורש צדק משפטי" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

התומכים מילאו את אזור בית המשפט: "לעולם לא תצעד לבד בנימין נתניהו"

שעות לפני שהחל הדיון, הרחובות ליד ביהמ”ש המחוזי צפופים; מפגינים מאילת, מקרית גת, מפתח תקוה וממעלה אפרים הגיעו לחזק את נתניהו • למשפט הדמה שנערך בחוץ יש תוצאה חד משמעיות - נתניהו זכאי, מנדלבליט לכלא

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

רק על הפיל הגדול שבחדר אף אחד בישיבת הממשלה לא העז לדבר

בישיבת העבודה הראשונה של הממשלה היו ברכות, הוזכר האיום האיראני, עיד אל-פיטר אבל כמעט כל השרים והנוכחים התעלמו מהמשפט של ראש הממשלה שהחל כמה שעות מאוחר יותר ● גם מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הונחה לחתוך כל אפשרות לשאלות בנושא

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

רוב בלי אישור: פתאל לא קיבלה אישור לדחיית ההתניות הפיננסיות

כ-96% ממחזיקי סדרה ג' ו-61% מהמחזיקים בסדרה ב' הצביעו בעד דחיית הפעלת הקובננטים שקשורים לרווחיות ● דוד פתאל: "בימים הקרובים נקיים שיחות עם המשקיעים ונתאם הצבעה נוספת שאותה אני מקווה יאשרו ברוב קולות. ניצנים של התאוששות כבר נראים במרבית המדינות בהן אנו פועלים. בישראל לדוגמא צפוי לנו חג שבועות מוצלח מאוד ובחודש יוני מלונות הנופש שלנו צפויים לתפוסות של למעלה מ-60%"

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

דונלד טראמפ. לתדהמת אמריקה, ובניגוד לחוקה, הוא הכריז כי הוא חופשי לאכוף את רצונו על 50 המדינות / צילום: Evan Vucci, Associated Press

טראמפ שוקל הקמת ועדה שתבדוק הטיה אנטי ימנית במדיה חברתית

"השמאל הקיצוני מחזיק בשליטה מלאה בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וגוגל", צייץ טראמפ ב־16 במאי, והוסיף שהממשל שלו "פועל כדי לתקן את המצב הלא חוקי הזה"

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13  / צילום: ינאי יחיאל

הקרב על הנרטיב: ועד חדשות 13 והנהלת רשת ממשיכים להחליף האשמות

מנכ"ל רשת 13 אבי בן טל שלח מייל לעובדים, בו הבהיר כי הימנעות מקיצוצים פירושה פשיטת רגל, והתייחס גם לסוגיית שידור פתיחת משפטו של נתניהו ● ועד חדשות 13 לא נשאר חייב והוציא מיד מכתב תגובה חריף בו האשים את בן טל בחוסר דיוק ובהטעיה

מתוך אירוע של דפנה שייט / צילום: שי שבירו

"בעלי ואני חשבנו לעבוד בחקלאות. אמרנו שנעביר ככה את הזמן"

דפנה שייט, מפיקת אירועים, מנסה להמציא את העסק מחדש וחוששת מהגל השני ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

 ג'יבלי מאייר את משפט נתניהו / צילום: חן מענית, גלובס

כך תופסים את הרגע הנכון: מאייר "גלובס" גיל ג'יבלי בטור מיוחד

במעל שלושים שנות עבודה ב"גלובס", המאייר גיל ג'יבלי זכה לאייר מהשטח את המשפטים הגדולים של השנים האחרונות ● איך מתכוננים למשפט, מה החששות הכי גדולים ומי ביקש את האיור שלו מבית המשפט?

תיאטרון בית ליסין  / צילום: פרטים אדריכלים

ללא הפסקות ועם מדידת חום בכניסה: זהו מתווה ההצגות והמופעים

החל מתאריך 14 ביוני ישובו הצגות התיאטרון והמופעים. כך סיכמו הערב שר הבריאות אדלשטיין ושר התרבות טרופר ● עוד על פי המתווה תפוסה מקסימלית של 75%, רכישת כרטיסים באופן מקוון בלבד והפרדה של כסא אחד ● ומה נקבע באשר למוזיאונים?

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מגה אור ומשפחת וייל יקימו פרויקט נדל"ן בסמוך למפעל המלט בבית שמש

בעל השליטה במגה אור, צחי נחמיאס, סירב לענות לפניית "גלובס" בנוגע למה הייעוד אותו צופה החברה למגרש, והאם השטח יישאר בייעודו הנוכחי

האחים צביקה ויוסי ויליגר, בעלי ויליפוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הזניקה את מכירות ויליפוד, אך פגעה בתיק ההשקעות

חברת המזון רשמה הפסד של כ-18 מיליון שקל בתיק ההשקעות ברבעון הראשון ● תרשום את החברה הבת, ויליפוד אינטרנשיונל, למסחר בת"א