בורסות עולם | סיקור שוטף

נעילה מעורבת בוול סטריט אחרי יום הפכפך; חברות הקרוזים התרסקו

תשואות האג"ח של ממשל ארה"ב נפלו • פאגאיה הישראלית מחקה מעל 65% מאז שהצטרפה לנאסד"ק בשבוע שעבר • נעילה שלילית בבורסות אירופה • מחירי הנפט ירדו ב-2% • האינפלציה בספרד הגיעה ביוני לקצב שנתי של 10.2%, מעל התחזיות • לאחר אומדן סופי של התמ"ג, הכלכלה האמריקאית התכווצה ב-1.6% ברבעון הראשון

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock, Christopher Penler
וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock, Christopher Penler

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

23:01

לאחר יום הפכפך ותנודתי במיוחד, וול סטריט ננעלה במגמה מעורבת. מדד דאו ג'ונס הצליח לשמור על עלייה קלה וטיפס ב-0.3%, ואילו נאסד"ק ו-S&P 500 רשמו ירידות מזעריות.

עקום התשואות קרוב להתהפכות? תשואת האג"ח של ממשל ארה"ב ל-10 שנים נפלה הערב ב-11 נקודות וננעלה על 3.09%, ותשואת האג"ח לשנתיים השילה 7 נקודות והגיעה לרמה של 3.05%.

בקרב מניות הטכנולוגיה הגדולות המגמה הייתה מעורבת. טסלה , AMD , אנבידיה  ואלפאבית (גוגל)  איבדו גובה, ואילו אפל , אמזון , מטא (פייסבוק)  ומיקרוסופט  עלו בין 1% ל-2%.

ירידות חדות מאוד בשיעורים דו ספרתיים רשמו חברות הקרוזים. קרניבל  הובילה את הירידות וצנחה ב-14% לאחר שמורגן סטנלי הוריד את המחיר היעד של המניה מ-13 דולר ל-7 דולר בלבד, והזהיר שהמחיר עלול להגיע לאפס לנוכח הירידה בביקושים, ובהתחשב ברמות החוב של קרניבל. המתחרות רויאל קריביאן  ונורווג'יאן קרוז ליין  הושפעו ונפלו בכ-10% ו-9% בהתאמה.

בקרב המניות הישראליות גם נרשמו ירידות מהותיות. חברת הביומד אלפא תאו , שמפתחת טיפול לסרטן, התרסקה בכמעט 20%, חברת הטכנולוגיה פאגאיה  שהצטרפה לנאסד"ק רק לפני שבוע מחקה עוד 19% מערכה, ובסך הכל שווי השוק שלה צלל מ-8.5 מיליארד דולר בהנפקה ל-2.8 מיליארד בלבד. גם ניאו גיימס, ביומיקס, למונייד, ראדא , סולאראדג' והיפו נחלשו.

לעומתן, כן פייט ביופרמה  הדואלית ריכזה עניין רב וזינקה לאחר שדיווחה על תוצאות חיוביות בניסוי שלב שלישי בתרופת ה-PICLEDENOSON שלה לטיפול בפסוריאזיס, וביונד אייר  קפצה מעל ל-8% לאור דיווח מאמש על כך שה-FDA אישר לשימוש את מוצר LungFit PH שלה לטיפול בתינוקות עם כשל במערכת הנשימה.

החוזים על הנפט הגולמי, שלאורך היום נסחרו בעלייה קלה, שינו כיוון ועברו לירידות של כ-2%. הברנט נסחר סביב 115.4 דולר לחבית והנפט האמריקאי תמורת 109.4 דולר לחבית. הזהב השיל כ-0.1%, ומחירו ירד ל-1,818 דולר לאונקיה.

21:00

יום תנודתי בוול סטריט. מדד דאו ג'ונס שוב עבר לעלייה של 0.4% בעוד שנאסד"ק יורד ב-0.1% ו-S&P 500 נסחר ללא שינוי ממשי.

טסלה  מאבדת גובה לאחר דיווח בוול סטריט ג'ורנל על כך שהיא סוגרת את משרדה בסן מטאו, קליפורניה, ומבטלת כמאתיים משרות כתוצאה מכך.

תשואת האג"ח לעשור נופלת ב-9 נקודות לרמה של 3.11%, מחירי הנפט מחקו את העליות שנרשמו מוקדם יותר ונחלשים בכ-0.7% וגם הזהב נחלש קלות. בשוק הקריפטו, הביטקוין מאבד גובה ונע ברמה של 20 אלף דולר.

19:30

וול סטריט שינתה כיוון ועברה לירידות. הנאסד"ק יורד עתה ב-0.7%, S&P 500 מאבד 0.5% ודאו ג'ונס מחק את העלייה שרשם ונסחר בירידה של 0.1%. 

חלק ממניות הטכנולוגיה בולטות בירידות הערב, בהן טסלה  שמשילה 4%, ענקית השבבים AMD  נסוגה ב-5% ואנבידיה  ב-4%, אלפאבית (גוגל)  מאבדת 0.7%. לעומתן אפל , אמזון , מטא (פייסבוק)  ומיקרוסופט  ממשיכות לרכז עניין ועולות בכ-1% כל אחת.

בקרב הישראליות, פאגאיה  שנסחרת שבוע בלבד בנאסד"ק צונחת בכמעט 20%, סולאראדג'  יורדת ב-8% וגם קוגנייט, היפו , דריו הלת' , למונייד  וראדא  נחלשות.

18:45

בעוד שוול סטריט ממשיכה להתנהל ביציבות (נאסד"ק ו-S&P 500 ללא שינוי, דאו עולה ב-0.3%) - אירופה ננעלה באדום. מדד דאקס הגרמני נחתך ב-1.7%, קאק הצרפתי השיל 0.9%, פוטסי הבריטי נסוג ב-0.1% ויורו סטוקס 50 הכלל אירופי ב-1%.

בפרנקפורט נרשמו ירידות בולטות לפולקסווגן  שנסוגה ביותר מ-4%, פורשה  שאיבדה כ-3.5% ודויטשה בנק  שירד ב-3.2%. גם BMW, באייר וסימנס איבדו גובה. בלונדון, חברת ג'אסט איט טייקאוויי  (הבעלים של תן ביס הישראלית) צללה ב-19% לשפל כל הזמנים על רקע חששות שלא תצליח למכור את פעילותה בארה"ב (GRUBHUB), וכי בשל כך לא תצליח להגיע לרווחיות מבלי להשיג מימון נוסף. עוד ירידות נרשמו לקבוצת התעופה הבריטית IAG (בעלת בריטיש איירווייז) ולקבוצת ההחזקות של רולס רויס. בפריז רנו  איבדה מעל 5.5%, וגם איירבוס, סטלנטיס וסוסייטה ג'נרל איבדו גובה. לעומת זאת, קמעונאית הענק קרפור  טיפסה ב-4.7%.

אלביט מערכות  הישראלית זכתה בחוזה בסך כ-220 מיליון דולר לספק פתרון חימוש מונחה מדויק אווירי למדינה באסיה פסיפיק. החוזה יבוצע במהלך 15 חודשים, ובמסגרתו תספק את ערכות הליזרד (Lizard) להנחיה מדויקת עבור ראשי קרב אוויריים כלליים.

17:30

כשעה לאחר פתיחת המסחר בארה"ב, והמדדים אט אט מתייצבים. נאסד"ק נסחר בדומה לרמת הפתיחה, S&P 500 עולה ב-0.2% ודאו ג'ונס מתקדם ב-0.4%.

חברות הקרוזים ממשיכות לרדת בשיעורים חדים, בראשן קרניבל שצונחת ב-15% ואחריה נורווג'יאן ורויאל קריביאן שמאבדות כ-10% כל אחת. מורגן סטנלי הוריד את יעד המחיר של קרניבל מ-13 דולר למניה ל-7 דולר בלבד, ואף הזהיר שהמחיר עלול להגיע לאפס לנוכח הירידה בביקושים.

בקרב הישראליות, סולאראדג'  נסחרת בירידה של 7% ופאגאיה , שחוגגת בקושי שבוע מאז שהחלה להיסחר בנאסד"ק, נופלת ב-16% ומשלימה ירידה של 65%. החברה החלה להיסחר לפי שווי של 8.5 מיליארד דולר וכעת שוויה נע סביב 2.9 מיליארד בלבד.

באירופה נמשכת המגמה השלילית. דאקס מאבד 1.6% וקאק יורד ב-0.8%, בעוד שפוטסי הבריטי נסחר ללא שינוי מהותי.

16:32

לאחר הירידות החדות שנרשמו אמש בוול סטריט, המסחר נפתח היום במגמה מעורבת. מדד נאסד"ק יורד בכ-0.3%, ואילו S&P 500 מוסיף 0.1% ודאו ג'ונס עם עלייה של 0.2%. תשואת האג"ח של ממשל ארה"ב ל-10 שנים יורדת בשלוש נקודות ל-3.17%.

ביונד אייר  הישראלית מטפסת לאור דיווח מאמש על כך שה-FDA אישר לשימוש את מוצר LungFit PH שלה לטיפול בתינוקות עם כשל במערכת הנשימה. המוצר יושק בבתי חולים בארה"ב במחצית הראשונה של 2023. לעומתה, נרשמות ירידות חדות למניות הטכנולוגיה הישראליות, ובהן קלטורה  שמוחקת 5%, סימילרווב , סייברוואן , למונייד  וקוגנייט  שממשיכה לאבד גובה לאחר שהשילה אתמול יותר מרבע משוויה.

בד באת' אנד ביונד  הודיעה שהמנכ"ל מארק טריטון עוזב את החברה, לאחר שהחמיצה את תחזיות הרווחים וההכנסות הרבעוניים. החברה רשמה הפסד של 2.83 דולר למניה (כשהצפי היה להפסד של 1.39 דולר) וגם בהכנסות היא פספסה: 1.46 מיליארד דולר לעומת תחזיות של 1.51 מיליארד דולר.

חברת הקרוזים קרניבל  צונחת ב-9% לאחר שמורגן סטנלי הוריד את יעד המחיר מ-13 דולר למניה ל-7 דולר בלבד, ואף הזהיר שהמחיר עלול להגיע לאפס לנוכח הירידה בביקושים, ובהתחשב ברמות החוב של קרניבל. גם המתחרות רויאל קריביאן  ונורווג'יאן קרוז ליין  נסוגות.

ניאו , יצרנית המכוניות החשמליות מסין, מאבדת גובה לאחר שדוח של Grizzly Research מאשים אותה בניפוח תוצאותיה הכספיות. החברה הכחישה את ההאשמות וטענה שהדוח חסר טעם ומכיל שגיאות רבות.

בתוך כך, שוקי אירופה ממשיכים להיסחר בעיקר בירידות - דאקס וקאק יורדים ב-1.3% ו-7% בהתאמה ואילו מדד פוטסי הבריטי הצליח למחוק את הירידה שרשם וכעת הוא מטפס ב-0.1%.

15:33

מאקרו ארה"ב: האומדן השני והסופי לתמ"ג האמריקאי לרבעון הראשון התפרסם זה עתה, ולפיו הכלכלה בארה"ב התכווצה ב-1.6%, כשהנתון הקודם העיד על ירידה של 1.5%. נתון האינפלציה השנתי (Core PCE) הנלווה לנתון הצמיחה עמד על 8.3%, גבוה בשתי עשיריות האחוז לעומת המדידה הקודמת, של 8.1%. על פי מדד המחירים לצרכן מתחילת החודש, בחודש מאי האינפלציה השנתית זינקה כבר לקצב של 8.6%.

החוזים העתידיים על מדדי וול סטריט ממשיכים להיסחר בעלייה של כ-0.3%.

פריון נטוורק  השיקה היום קמפיין לקידום טכנולוגיה שלה, ובתוך כך אשררה את התחזית השנתית שלה. החברה ממשיכה לצפות להכנסות של 620-640 מיליון דולר ב-2022, צמיחה שנתית של כ-32%. ה-EBITDA המתואם צפוי לגדול בכ-44% לטווח של 98-102 מיליון דולר, ושיעור ה-EBITDA המתואם מסך ההכנסות בניכוי עלויות המדיה צפוי לגדול מ-37% לכ-40%.

15:10

בגרמניה פורסם כי מדד המחירים לצרכן רשם ביוני (נתון ראשוני) עלייה של 0.1% לעומת צפי כלכלנים לעלייה של 0.4%.

בזירת המסחר בסחורות החוזים על הנפט רושמים עליות של 1.1%-1.2% והזהב נסחר בעלייה של כ-0.3%. בשוק הקריפטו, הביטקוין נסחר בירידה קלה סביב 20,100 אלף דולר. האת'ריום יורד ביותר מ-3% ושערו נע סביב 1,115 דולר.

14:10

מדדי המניות המובילים באירופה נסוגים כעת בשיעורים של עד 2%. במסחר בחוזים העתידיים על מדדי וול סטריט נרשמות ירידות קלות.

במסחר המוקדם נרשמות ירידות במניות טסלה  שיורדת ב-1.5%, ניאו  שצונחת בכ-7%, ואפל, גוגל ומיקרוסופט שרושמות ירידות קלות.

12:10

מדדי המניות המובילים באירופה נסוגים כעת בשיעורים של עד 1.2%. במסחר בחוזים העתידיים על מדדי וול סטריט נרשמת יציבות.

בספרד פורסם היום (נתון ראשוני) כי קצב האינפלציה השנתי ביוני הגיע ל-10.2%, לעומת 8.7% במאי וצפי כלכלנים לרמה של 9%. זוהי רמת האינפלציה הגבוהה ביותר במדינה מאז 1985.

10:20

יום המסחר בבורסות אירופה נפתח במגמה שלילית, ומדדי המניות המובילים נסוגים בשיעורים של עד 0.8%. 

במסחר בחוזים העתידיים על מדדי וול סטריט נרשמות ירידות קלות ותשואת האג"ח של ממשל ארה"ב ל-10 שנים יורדת בכ-5 נקודות לרמה של 3.15%.

בטוקיו ננעל המסחר בירידה של 0.9% במדד הניקיי.

מודי שפריר, אסטרטג ראשי שווקים פיננסיים בבנק הפועלים, מציין כי "היום ב-15:30 יתפרסם האומדן הסופי לתמ"ג האמריקאי לרבעון הראשון (1.5%- לפי האומדן הראשוני), כאשר בנוסף לעדכון נתון זה השווקים יבחנו את נתון האינפלציה הרבעוני (Core PCE) הנלווה לנתון הצמיחה. חשוב בהקשר לכך לציין כי מחר יתפרסם נתון אינפלציה (Core PCE) עדכני יותר (לחודש מאי), אשר צפוי להצביע על התמתנות מסוימת בליבת האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים ל-4.8% (כך לפי ממוצע התחזיות) לעומת עלייה של 4.9% באפריל. באשר לצמיחה, נציין שלפי אומדן הצמיחה של הפד באטלנטה (GDP Now forecast) הצמיחה ברבעון השני צפויה לעמוד על 0.3% בלבד (כאמור לאחר ההתכווצות ברבעון הראשון)".

"פרט לנתונים הללו השווקים יתמקדו היום גם בנתון האינפלציה בגרמניה (15:00 שעון מקומי), אשר צפוי עפ"י התחזיות לעלות ל-8.8% ב-12 החודשים האחרונים וכן בפאנל שיפגיש את בכירי הבנקים המרכזיים (יו"ר הפד, ה-ECB והבנק המרכזי של בריטניה)", הוא מציין.

08:00

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה שלילית. בהונג קונג יורד מדד הדגל הנג סנג בכ-1.6% ובטוקיו נסוג מדד ניקיי בכ-1.2%.

במסחר בחוזים העתידיים על מדדי וול סטריט נרשמת יציבות ותשואת האג"ח של ממשל ארה"ב ל-10 שנים יורדת בכ-6 נקודות לרמה של 3.14%.

המסחר בוול סטריט ננעל אמש, בירידות חדות. מדד נאסד"ק ירד בכ-3%, מדד S&P 500 נסוג ב-2% ומדד דאו ג'ונס נחלש 1.6%. היום החל במגמה חיובית אך המומנטום של ניסיון ההתאוששות נחלש ומאוחר יותר הירידות העמיקו לאחר נתוני מאקרו שליליים. מדד אמון הצרכן בארה"ב ירד ביוני יותר מהצפוי והגיע ל-98.7 נקודות, שפל של 16 חודשים.

בזירת המאקרו, בגרמניה ובספרד יתפרסמו היום מדדי המחירים לצרכן. 

בארה"ב יתפרסם היום (ב-15:30 שעון ישראל) הנתון המעודכן והאחרון לשינוי בתמ"ג ברבעון הראשון של השנה. ה-GDP צפוי לרדת ב-1.5%. רכיב האינפלציה (PCE) שבתוך הנתונים צפוי לרשום עלייה של 8.1%.

זמן קצר לאחר מכן ינאמו יו"ר הפד פאוול, נגיד הבנק המרכזי של בריטניה ונשיאת ה-ECB לגארד, בכנס נגידי הבנקים המרכזיים בפורטוגל.

בזירת המסחר בסחורות החוזים על הנפט רושמים ירידות של 0.4%-0.7% והזהב נסחר ביציבות. בשוק הקריפטו, הביטקוין נסחר ביציבות סביב 20,300 אלף דולר. האת'ריום יורד בשיעור קל ושערו נע סביב 1,150 דולר.

צרו איתנו קשר *5988