גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בין טראמפ לטראמקה: דרמה כפולה בוושינגטון

הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים הכריז מלחמה על הנשיא – ומיד אח"כ חיבק אותו ● המלחמה היא השלב הסופי של האימפיצ'מנט: העמדתו למשפט הסנאט ● החיבוק הוא הסכם סחר חדש בצפון אמריקה, יותר מטריליון דולר ● והאיש שאיפשר את ההסכם הוא מנהיג האיגודים המקצועיים ריצ'רד טראמקה, שהסיר את הווטו שלו

ריצ׳רד טראמקה ודונלד טראמפ / צילום: רויטרס
ריצ׳רד טראמקה ודונלד טראמפ / צילום: רויטרס

זה היה יום לא שגרתי בפוליטיקה האמריקאית: בתוך שעת בוקר אחת התרחשו בוושינגטון דבר והיפוכו.

אקט הפתיחה היה דרמטי וקודר: מנהיגי הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים הציגו רשמית את נוסח כתב האישום נגד הנשיא דונלד טראמפ. הוא יועמד להצבעה בימים הקרובים, תחילה בוועדת המשפטים ואחר כך במליאת הבית. אין עוד ספק שנשיא ארה"ב יועמד למשפט הסנאט בחודש הבא.

לא עברה אפילו שעה מהכרזת המלחמה על טראמפ, ומנהיגת הרוב הדמוקרטי ננסי פלוסי חזרה והתייצבה בפני המיקרופונים כדי להודיע על הסכמה היסטורית עם הנשיא: היא ועמיתיה הגיעו לעמק השווה בניסוח הסכם סחר חדש בין ארה"ב לשתי שכנותיה, מקסיקו וקנדה. זה הסכם הנוגע ליותר מטריליון (1,000 מיליארד) דולר של סחר, ומשפיע במישרים על חייהם של עשרות מיליונים בצפון אמריקה. הוא מחליף הסכם שאושרר לפני 25 שנה ויותר.

אין כל קשר בין שני המאורעות האלה, אלא במובן הזה שסמיכותם הוכיחה, כי לא נס ליחה של המערכת הפוליטית. הדמוקרטים היו מוכנים להעניק נצחון חשוב לנשיא שנוא-נפשם בעצם היום שבו הביאו את מאבקם נגדו אל שיא חדש.

הנשיא איים לקרוע לגזרים

זה לא היה מהלך ספונטני, כמובן. המשא־ומתן על הסכם הסחר התנהל במשך חודשים ארוכים. הבית הלבן חרק שיניים והאשים את הדמוקרטים בהכשלה מכוונת. אבל הדמוקרטים תיארו השבוע את המאמץ שהם השקיעו בשיפור ההסכם, על פי דרכם.

מנהיגי ארה"ב, מקסיקו וקנדה חתמו על ההסכם בדיוק לפני שנה. הוא הוגש לאישרור הקונגרס בתחילת הקיץ, ונתקע. הדמוקרטים בבית הנבחרים סירבו להיות חותמת גומי. הם רצו להכניס שינויים. הנשיא התעצבן, איים לקרוע את ההסכם לגזרים, ולנהל את יחסי המסחר עם השכנות באמצעות חומות מכס.

להלן קרה משהו לא-אופייני בממשל טראמפ: האיש שניהל את המשא־ומתן בשמו גילה מידה מופלגת של סבלנות. השר הממונה על סחר בין לאומי, רוברט לאייטהאייזר, הצליח לעשות משהו לא רגיל בבית הלבן: להתחבב על האופוזיציה. נקל לשער מה היה יכול לקרות אילו נשיא ארה"ב היה עושה עיניים ליריביו מבית במקום לגדף אותם, או ללעוג לצורתם החיצונית.

שגיאות בנות 25 שנה

הדמוקרטים רצו להימנע מן השגיאות שעשו קודמיהם לפני 25 שנה ויותר. אז, נשיא דמוקרטי, ביל קלינטון, וקונגרס עם רוב דמוקרטי סמכו את ידיהם על הסכם הסחר הקודם של צפון אמריקה, זה הידוע בשם נאפט"א (NAFTA). האיגודים המקצועיים, בעלי ברית קרובים של הדמוקרטים, התנגדו לנאפט"א. הם הזהירו שההסכם אינו כולל די ערובות להתנהגות טובה של השכנים. אם לא תימצא דרך בטוחה לאכוף עליהם נורמות עבודה גבוהות יותר בבתי החרושת שלהם לצד עמידה בתקנים סביבתיים, עלות הייצור אצלם תהיה כה נמוכה עד שמעסיקים אמריקאיים לא יעמדו בפיתוי ויעבירו את קווי הייצור שלהם דרומה מן הגבול.

הנשיא קלינטון וחלק ניכר של חברי מפלגתו בקונגרס התעלמו מן האזהרות. נאפט"א אושררה, ובשנים הבאות אכן נשאבו מקומות עבודה מארה"ב דרומה. נאפט"א הפכה שם נרדף לכל מה שהשתבש בסדרי הגלובליזציה בארה"ב. טראמפ קטף את הפירות ב­־2016, כאשר חזר ותיאר את נאפט"א כ"הסכם הסחר הגרוע ביותר בתולדות ארה"ב", והבטיח לשים לה קץ.

האיגודים עיקמו חוטם

טראמפ עמד בדיבורו. ב-30 בנובמבר 2018 הוא החתים את מקסיקו ואת קנדה על הסכם חדש, שניתנו לו ראשי התיבות של שמות חברותיו, USMCA.

האיגודים המקצועיים עיקמו את חוטמם. גם ההסכם החדש לא הציע להם ערובות להתנהגות טובה, שקודמיהם דרשו ב-1993. הפעם הדמוקרטים מלומדי הניסיון הודיעו, שלא יעשו שום דבר נגד רצונם המפורש של האיגודים המקצועיים. הכדור עבר במידה רבה אל מגרשו של ריצ'רד טראמקה, נשיא הפדרציה של האיגודים, הידועה בראשי התיבות של שמה CIO-AFL

טראמקה, עם בלורית כסופה ושפם עבות, הוא זאב קרבות ותיק. זה עתה מלאו לו 70, והוא בא מלב אמריקה האתנית, כחולת־הצווארון. הוא קתולי, בנם של אב פולני ואם אירית, יליד עיירה במערב פנסילווניה, ארץ הפחם והפלדה. בעבר ממקומות כאלה הדמוקרטים שאבו את כוחם הפוליטי, ועל תמיכתם יכלו לסמוך פעם אחר פעם. ב־2016, אמריקה האתנית של טראמקה פנתה להם עורף, והושיבה את טראמפ בבית הלבן. מי כטראמקה יוכל להציע משקל־נגד לטראמפ.

ואומנם, טראמקה פקח עין על כל פרטי המשא־ומתן. רק כאשר נחה דעתו שהדמוקרטים הצליחו להוסיף מכניזמים של הגנה על זכויות עובדים אמריקאיים הוא נתן את הסכמתו לאישרור.

בניגוד לקרבות קודמים על סחר חופשי, מימי רונלד רייגן ואילך, הנשיא הרפובליקאי מצא את עצמו בעמדה של הסכמה חלקית או ניכרת עם מנהיג איגודים. סוף סוף טראמפ הוא ששם קץ לנאפט"א, וחיסל באיבו הסכם סחר רב צדדי לאגן האוקיאנוס השקט. לא ברור כלל אם הילרי קלינטון היתה מרחיקה לכת במידה כזאת, אילו נבחרה לנשיאה לפני שלוש שנים.

ההסכם החדש נועד להחזיר עשרות אלפי מקומות עבודה לתעשייה האמריקאית, ויהיו בו אמצעים של בדיקה ובקרה. תרחף עליו הסנקציה האולטימטיבית של ביטול חד-צדדי.

השאלה הפוליטית היא מי יצליחו לתבוע עליו בעלות. התשובה תשפיע על דפוסי הצבעתם של רבבות, בייחוד במערב התיכון של ארה"ב.

הרדיקלים חרקו שיניים

רדיקלים במפלגה הדמוקרטים חרקו השבוע שיניים, או לפחות הרימו גבות. הסתייגותם היתה קשורה פחות בתוכן ההסכם ויותר בעובדה שמפלגתם העניקה מתנה פוליטית כזאת לנשיא בעיצומו של קרב הענקים לסיים את נשיאותו. אבל הדמוקרטים שיגרו השבוע מסר חשוב: בניגוד לטענותיהם החוזרות של הרפובליקאים, הם אינם מקריבים את פעולת החקיקה החיונית לטובת האימפיצ'מנט.

הסקרים מוסיפים להראות שאמריקה חצויה פחות או יותר בין מחייבי האימפיצ'מנט ומתנגדיו. הדמוקרטים אינם חדלים להתלבט איך להציג את טיעוניהם לטובת אימפיצ'מנט והדחה.

השבוע הם הגישו נוסח של כתב אישום, הנופל בהרבה משאיפותיהם המוקדמות ומדרישות קיצוניהם. הם החליטו למשל שלא לכלול בו את האישום החמור של "שיבוש הליכי משפט", והחליפו אותו ב"שיבוש הליכי הקונגרס". הסעיף העיקרי מאשים את הנשיא בניסיון לערב מדינה זרה במערכת הבחירות בארה"ב תמורת סיוע צבאי.

הדמוקרטים הסבירו השבוע את סירובם להאט את תהליך האימפיצ'מנט, ולחכות להופעתם של עדי־מפתח. העדים האלה סירבו להיענות לצווי־הבאה, ועניינם מתברר בבתי משפט. יושב ראש ועדת הביון, אדם שיף, הסביר שלא היה אפשר לחכות. "הטענה לטובת המתנה כמוה כהצעה שנניח לנשיא לרמות בבחירות נוספות. מדוע זה לא נניח לו לרמות רק עוד פעם אחת? מדוע לא נניח לו לקבל עזרה זרה עוד פעם אחת?"

מבחנו הציבורי של התהליך הוא בדיוק במידת הקבילות של הגיון שיף. הדמוקרטים צריכים לשכנע את רוב האמריקאים, שלא היה מנוס מהאימפיצ'מנט מפני שגורל הדמוקרטיה האמריקאית הונח על כפות המאזניים. זו משימה קשה מאוד.

______________________

רשימות קודמות ב yoavkarny.com וב https://tinyurl.com/yoavkarny-globes

ציוצים (באנגלית) ב twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

משה ברקת ויורם דנציגר  / צילום: רפי קוץ, תמר מצפי, גלובס

דעה: האם בעל מניות בחברה ללא גרעין שליטה הוא רק טרמפיסט?

עוד מעט תצא מכלל ביטוח החלטה שתסמן לשוק ההון המקומי סטנדרטים חדשים ביחס למעמדם של בעלי מניות בחברות ללא גרעיני שליטה

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אלשטיין צפוי להגיש בקרוב מתווה הסדר חוב באי.די.בי

באסיפת מחזיקי האג"ח המובטחות העריך היועץ הפיננסי של אי.די.בי כי המתווה, על חוב של 2 מיליארד דולר, יוגש עד סוף חודש מאי

נאות אפקה / צילום: Ori~

ועדת הערר ת"א דחתה תוכנית להקים מבנה של 11 קומות בתמ"א 38 בנאות אפקה

הוועדה קבעה כי כדי לקבל תוספות של זכויות בנייה מעבר למקובל במסגרת תמ"א 38, צריך לנמק תכוני משמעותי וכבד-משקל ● עוד קבעה כי במקום ניתן להקים מבנה של 9 קומות בלבד

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מגה אור ומשפחת וייל יקימו פרויקט נדל"ן בסמוך למפעל המלט בבית שמש

בעל השליטה במגה אור, צחי נחמיאס, סירב לענות לפניית "גלובס" בנוגע למה הייעוד אותו צופה החברה למגרש, והאם השטח יישאר בייעודו הנוכחי

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: חיים צח, לע"מ

האישומים, השופטים, עורכי הדין והעדים: כל מה שצריך לדעת על משפטם של נתניהו, אלוביץ' ומוזס

לראשונה בתולדות ישראל ראש ממשלה מכהן יעמוד לדין, כשלצידו שאול אלוביץ', בעלי בזק לשעבר, ומו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס • "גלובס" חוזר לכתבי האישום ומשרטט את הצלעות המרכזיות שיעמדו במוקד סדר היום - העדים, צוותי ההגנה והתביעה והרכב השופטים שיידרש להכרעה הדרמטית

מפעל על בד / צילום: איל יצהר

הקורונה עושה טוב לעל בד: רווח של כ-22 מיליון שקל ברבעון

המנכ"ל דן מסיקה: "התוצאות הכספיות החזקות שמציגה היום על בד מעידות על המשך תהליך השיפור בחברה לצד השפעות נגיף הקורונה. אנחנו חווים שיפור בפעילות גם באתרים הפחות טובים שלנו"

הפרוייקט בשכונת טרייבקה /  צילום: מצגת החברה

בחברת HAP מבקשים לאשר בדיעבד עסקת בעלי עניין

החברה המשקיעה בארה"ב מבקשת להכשיר בדיעבד עסקת בעלי עניין שבוצעה לפני כשנה וחצי, והיקפה כ-4 מיליון דולר ● על רקע עסקה זו, שדווחה לדירקטוריון בעיכוב משמעותי, התפטר בחודש מרץ הדירקטור אלדד אברהם

שער הניו יורק טיימס / צילום: צילום מסך

"אובדן בלתי ניתן לחישוב": השער יוצא הדופן של "ניו יורק טיימס"

"ניו יורק טיימס" נחשב לעיתון המזוהה עם לוגיקה ועובדות, אולם הבוקר הוקדש כל השער הראשי שלו לפריטה על נימי הרגש: על השער הודפסו שמותיהם של כ-1,000 אנשים שמתו מקורונה בארה"ב, כשבכותרת המשנה נכתב: "הם לא היו רק שמות ברשימה, הם היו אנחנו"

חממה לגידול קנאביס/ צילום: shutterstock א.ס.פ.קריאייטיב

איבדו אמון? למה משקיעי הקנאביס בתל אביב לא מתרגשים מקבלת אישור הייצוא המיוחל אחרי שנה וחצי

המניות שקפצו עם אישור הייצוא על ידי משרד הכלכלה לפני שבועיים, מחקו את רוב העליות ● הסיבות: עדיין דרושים אישורי משרד הבריאות, האיחוד האירופי והמדינות המייבאות ● כעת השוק מחכה לראות אם המשלוחים ממריאים בפועל

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

רוב בלי אישור: פתאל לא קיבלה אישור לדחיית ההתניות הפיננסיות

כ-96% ממחזיקי סדרה ג' ו-61% מהמחזיקים בסדרה ב' הצביעו בעד דחיית הפעלת הקובננטים שקשורים לרווחיות ● דוד פתאל: "בימים הקרובים נקיים שיחות עם המשקיעים ונתאם הצבעה נוספת שאותה אני מקווה יאשרו ברוב קולות. ניצנים של התאוששות כבר נראים במרבית המדינות בהן אנו פועלים. בישראל לדוגמא צפוי לנו חג שבועות מוצלח מאוד ובחודש יוני מלונות הנופש שלנו צפויים לתפוסות של למעלה מ-60%"

פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי בנק הפועלים / צילום: איל יצהר, גלובס

ליידרמן: "המתיחות בין ארה"ב לסין צפויה להתעצם במהלך השנה ולהפוך לגורם תנודתיות דומיננטי בשווקים"

ארה"ב עשויה להגביל מסחר של חברות סיניות בוול סטריט, ולצד זאת המהומות בהונג קונג לא מוסיפות על יחסי הסחר שבין סין לארה"ב ● פרופ' ליאו ליידרמן: "האפשרות שחלק מהחברות הסיניות הנסחרות בארה"ב יצטרכו להימחק מהמסחר שם היא ממשית"

פקח חניה / צילום: אריאל ירוזלמסקי

רכב פרטי ואופניים - כן. תחבורה ציבורית ושיתופית - לא. כך משגעת הקורונה את מדיניות התחבורה בעולם

דוח חדש של מרכז המחקר והמידע של הכנסת בחן את הפעלת שירותי התחבורה הציבורית בעת משבר הקורונה ● על פי נתוני המדינות השונות נרשמה ירידה חדה של 80-90% בשימוש בתחבורה הציבורית

בנימין נתניהו, השבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"החלטת ביהמ"ש מציבה גבול ברור בין הליכי המשפט הפלילי לבין ספינים בדעת הקהל"

כך אומרת ד"ר ענת פלג, מנהלת המרכז למשפט ותקשורת בפקולטה למשפטים של אונ' בר-אילן ● פלג מברכת על מה שהיא מכנה "ערנותם של שופטי נתניהו לתכסיסיו התקשורתיים" ועל כך ש"שמרו על שוויון בפני החוק בכך שחייבו אותו להגיע לפתיחת משפטו"

רועי מן וערן זינמן / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי זינק פי חמישה בשנתיים: מה עומד מאחורי הנסיקה של מאנדיי הישראלית?

בעלי מניות במאנדיי, שמפתחת מערכת לניהול פרויקטים, מכרו מניות בעשרות מיליוני דולרים לפי שווי של 2.7 מיליארד דולר ● אמנם חלק מהלקוחות הפסיקו את פעילותם, אך מגפת הקורונה דווקא המריצה את החברה ● המייסד והמנכ”ל רועי מן: "בתוך השינוי הזה יש מלא הזדמנויות"

מתוך אירוע של דפנה שייט / צילום: שי שבירו

"בעלי ואני חשבנו לעבוד בחקלאות. אמרנו שנעביר ככה את הזמן"

דפנה שייט, מפיקת אירועים, מנסה להמציא את העסק מחדש וחוששת מהגל השני ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

תיאטרון בית ליסין  / צילום: פרטים אדריכלים

ללא הפסקות ועם מדידת חום בכניסה: זהו מתווה ההצגות והמופעים

החל מתאריך 14 ביוני ישובו הצגות התיאטרון והמופעים. כך סיכמו הערב שר הבריאות אדלשטיין ושר התרבות טרופר ● עוד על פי המתווה תפוסה מקסימלית של 75%, רכישת כרטיסים באופן מקוון בלבד והפרדה של כסא אחד ● ומה נקבע באשר למוזיאונים?

יפעת קריב, מנכ"לית קנביט / צילום: איל יצהר, גלובס

חדשות הקנאביס: השקעת מוסדיים בשיח; קנביט חתמה על הסכם ההפצה בגרמניה

כשבועיים עברו מאז האישור הרשמי של יצוא הקנאביס, החברות מצטיידות במזומנים, חותמות על הסכמים ונערכות עם מלאי, ובמקביל פועלות לקבל את ההכרה גם מהצד השני של הגבול

רכבת ישראל / צילום: יח"צ

דחייה נוספת בהפעלת הרכבת: תחזור לפעילות רק בעוד שבועיים

הרכבות ישובו לפעילות מלאה ב-8 ביוני ● עם זאת, כבר מסוף השבוע קיבולת האוטובוסים תעלה ל-75%

מתקן של קבוצת דוראל משאבי אנרגיה מתחדשת   / צילום: Adit-movies

חברת האנרגיה המתחדשת דוראל מבקשת להנפיק לפי שווי של כחצי מיליארד שקל

לפי הערכות, בכוונת חברת האנרגיה המתחדשת לגייס עד 150 מיליון שקל ● הכנסות דוראל צנחו כמעט ב-50% ב-2019 והסתכמו ב-8 מיליון שקל

עירן טאוס, מנכ"ל נובולוג / צילום: סיון פרג'

דוח מוצלח לנובולוג: "הקורונה קידמה מגמות שמועילות לעסקינו"

הכנסות קבוצת נובולוג ברבעון הראשון עלו ב-14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, מעל ל-300 מיליון שקל ● המנכ"ל עירן טאוס: "הקורונה בעצם מחזקת את כל התוכנית האסטרטגית שלנו של מעבר לרפואה מקוונת ביתית"